Celý život krmím rajčata tímto roztokem. Plodí až do podzimu, jsou šťavnatá, chutná a nikdy ničím neonemocněla

Cibulové slupky jsou pro rajčata perfektní. Mikroelementy v nich přítomné je skvěle vyživují a posilují stonky a listy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zálivka z cibulových slupek se hodí nejenom pro rajčata ( lilek rajče – Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), ale také pro okurky, cukety, mrkev, papriky, brambory, jahody, zelí, maliny, hrozny, angrešt, jabloně, a dokonce i pro mnohé květiny. Nemusíte se tedy bát, že byste přebytečné hnojivo vylili. Naopak – na zahradě najde mnohé uplatnění.

Proč používat hnojivo z cibulové slupky

Pokud hledáte ideální hnojivo pro výživu své zahrady, pak s cibulovou slupkou rozhodně neprohloupíte. Má totiž pro vás přichystánu spoustu výhod. Obsahuje v sobě například cenné flavonoidy, které jsou pro všechny rostliny velmi užitečné (rutin a quercetin), ale také karotenoidy, hořčík, draslík a mnohdy nedostatkové železo či vitaminy E a C.

Ale ve hře není jenom hnojení. Látky obsažené v cibulových slupkách dokážou omezovat a potlačovat růst škodlivých mikroorganismů. Nejdůležitější z nich je fytoncid (allicin), který se postará především o nejrůznější patogenní bakterie a plísně. A nesmíme zapomenout ani na přítomnost sirnatých sloučenin jež, dokážou skvěle odpuzovat mnohé škůdce. Alkyl a methyl trisulfidy se pak pyšní antibiotickými vlastnostmi.

Jak na přípravu hnojiva z cibule

Nasypte několik hrstí cibulových slupek do hrnce s teplou vodou (5 litrů). Vodu přiveďte k varu a nechte 10 minut vařit. Následně odstavte z plotny a nechte vychladnout. Vychlazený odvar se přefiltruje a zředí vodou. Na 10litrový kbelík vody budete potřebovat 2 litry nálevu a můžete své rostliny zalévat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tento léčivý prostředek aplikujte 2 až 3krát za sezónu. Rajčata ho přímo zbožňují. Funguje totiž jako prevence proti šedé a černé hnilobě, a jako bonus jim dodá i mnohé cenné živiny, jichž jinak bývá v půdě mnohdy nedostatek. Nálev působí ještě lépe, pokud se jeho působení zkombinuje s těmi správnými doprovodnými rostlinami na záhonku. Konkrétně měsíček a bazalka u rajčat přímo zlepšují chuť plodů.

Postřik proti škůdcům

Cibuli však lze použít i jako prostředek proti škůdcům. Jednoduše přidejte výše zmíněný odvar k několika dalším ingrediencím a použijte. Na pět litrů odvaru z cibulových slupek si připravte:

  • 1 polévkovou lžíci jedlé sody,
  • 1 polévkovou lžíci libovolného rostlinného oleje
  • a 30 gramů strouhaného mýdla (nejlépe toho určeného na prádlo).

Vše smíchejte a použijte jak postřik přímo na rajčata. Aplikujte ho až do skanutí. Jedině tak budete mít jistotu, že jste ho na rostliny aplikovali dostatek. Postřik je také možné aplikovat jako posilující výživu. V takovém případě ovšem vynechte mýdlo. A kdy je to vhodné?

  • po výsadbě sazenic,
  • během kvetení rajčat
  • a ve chvíli, kdy listy zežloutnou kvůli nedostatku živin nebo z jiných důvodů.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Cibuli podpoří i popel

Pokud ovšem k odvaru přidáte i popel, ještě tím jeho užitnou hodnotu zvýšíte. Na pět litrů vody a několik hrstí cibulových slupek budou stačit dvě lžíce popela. Ten obsahuje vysoké koncentrace živin. Konkrétně asi:

  • 33–35 % vápníku,
  • 2–4 % fosforu,
  • 6–10 % draslíku
  • 4–7 % hořčíku.

Zcela v něm naopak chybí dusík – ten se však do hnojiva dodají právě cibulové slupky, případně je možné vsadit i na kompostování.

Vyrobte si jednoduché třísložkové hnojivo, jehož základem je popel. Kromě něj se vám bude hodit i droždí a soda

Jaké jsou vaše osvědčené tipy a triky pro ideální péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články