Šikovný domácí prostředek okamžitě utne nepříjemný zápach z pračky. Jako bonus do budoucna zabrání i jeho vzniku

Postupem času může pračka začít produkovat zatuchlý a velmi nepříjemný zápach. Lze se ho zbavit domácími prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás také trápí nepříjemný zápach z pračky, pak vám tento problém pomůže vyřešit známý lékárenský antiseptický prostředek. Obvykle se tato dezinfekce používá k ošetření ran, ale dobře si poradí i se zápachem v pračce. Je však třeba vše používat správně, jinak můžete svou pračku nechtěně spíše poškodit.

Jak zbavit pračku zápachu

Nejde o nic jiného. Než o obyčejný peroxid vodíku, který je možné běžně zakoupit v lékárně. A jak ho použít při odstraňování zápachu z pračky? Stačí buben a gumové těsnění po obvodu pračky pravidelně ošetřujte. Peroxid můžete na tato místa například nastříkat nebo nanést malým štětečkem. Pokud to uděláte alespoň jednou týdně (v počátcích potírání zápachu i častěji), nebude vás nepříjemný zápach již obtěžovat.

Pro větší pohodlí je možné peroxid jednoduše nalít do nádoby s rozprašovačem a mít ho tak vždy po ruce, když bude třeba pračku ošetřit. Pokud navíc čas od času spustíte i samočisticí program nebo pračku zapnete naprázdno na co nejdelší program s co nejvyšší teplotou (případně během tohoto programu přidáte do přihrádky na prací prášek šálek octa), nebude vás nepříjemné aroma pračky už nikdy trápit.

Prevence zápachu v pračce

Pokud chcete, aby tento problém nikdy ani nevznikl, pak nezapomeňte na některé preventivní kroky. Po každém praní je rozhodně vhodné vytřít vnitřek pračky do sucha. Jednou měsíčně pak doporučujeme vyjmout a umýt zásobník na prášek a dobře opláchnout všechny dostupné části otvoru, do kterého se vkládá. Zvláštní pozornost věnujte čistotě gumového těsnění kolem obvodu dveří.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čas od času také preventivně vyčistěte a vymyjte filtr vypouštěcí hadice. Málokdo to ví, ale velmi často pochází nepříjemný zápach pračky právě odtud. Jeho zdrojem jsou plísně, které se díky vysoké okolní vlhkosti začnou vyvíjet na organických zbytcích, které se tam vyskytují. Stačí, pokud čas od času vyperete třeba povlečení plné drobků a na problém je zaděláno.

Nezapomeňte na vodní kámen

I vodní kámen může být zdrojem zápachu, proto jednou za 1 až 2 měsíce očistěte topná tělesa od vodního kamene. K tomu je možné použít například sklenici octa nebo 100 g kyseliny citrónové. Kyselinu vhoďte do bubnu (ocet tam jednoduše nalijte) a poté spusťte co nejdelší prací cyklus s maximální možnou teplotou.

A pokud možno nikdy nepoužívejte při praní příliš mnoho aviváže. Její zbytky se totiž usazují na stěnách bubnu a stávají se skvělým živným médiem pro rozvoj plísní. A vyhněte se také používání levných, nekvalitních pracích prostředků, které rovněž mohou problém se zápachem silně zhoršovat.

Jak bojujete s nepříjemným zápachem v útrobách pračky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články