Přivést umírající orchidej zpět k životu je snadné, postačí jen odemknout růstový bod, který někdy může omylem zarůst.
Růstový bod je pojem, který často používají milovníci orchidejí, kteří se inspirují anglickými návody. My bychom hezky česky řekli srdéčko, ale anglický název je v tomto ohledu přece jen o něco výstižnější. Pokud totiž srdíčko něco nechtěně zablokuje, pak celá orchidej přestane růst. A jak tomu účinně předejít?
Kdy se srdéčko zablokuje
Orchidej rodu Phalaenopsis, které doma pěstuje, patří mezi hybridy, tedy křížence. A bohužel ne vždy rostou tak dobře, jak bychom si představovali. Nebo spíše naopak – nejdříve rostou jako splašené a později se v růstu zastaví. Na vině přitom nemusí být vaše nedokonalá péče, ale prostě a jednoduše řečeno fyziologická chyba. Příliš rychle rostoucí mladé lístky totiž mohou celé srdéčko doslova zablokovat. A co proti tomu dělat?
Překážejícího listu se zbavte
Obvykle má celou situaci na svědomí jeden jediný list, který srdéčko obemkne příliš těsně a brání tak jeho dalšímu vývinu. Pomoc je tedy snadná – stačí ho opatrně odříznout a odloupnout od středu orchideje. Nenechte se odradit tím, že bude mít po nějakou dobu trochu nepravidelný tvar – velmi rychle to dožene. Nakonec místo řezu ošetřete naředěným peroxidem, abyste zabránili infekci. A máte hotovo – nic víc nebude třeba a orchidej brzy akčně znovu růst.
Zkontrolujte stav kořenů
Ne vždy je však příčina špatného vzhledu a růstu orchideje takto banální. Naopak – problém bývá často i v kořenech. Pokud totiž uhnívají nebo zasychají, tak to může brzy vést k úhynu celé rostliny. Ale nezoufejte, i když kořeny vaší orchideje částečně nebo dokonce zcela orchideje odumřely, vaši květinu lze ještě zachránit. Pomůže vám docela obyčejný písek. Ze všeho nejdříve však rostlinu vyjměte z květináče a odřízněte poškozené kořeny.
Pokud měla rostlina také nějaké zvadlé nebo shnilé listy, pak je samozřejmě odstraňte taktéž. Nyní na dno květináče s velkým počtem drenážních otvorů nasypte vrstvu drobného štěrku nebo malých kamínků (poslouží jako drenáž) a navrch nasypte hrubší říční písek. Do něj vyhlubte jamku a vložte orchidej dovnitř. Květináč dobře prolijte velkým množstvím vody. Jakmile písek absorbuje potřebné množství vody, tak přemístěte květináč na chladné a světlé místo.
Orchideje vzkřísí pobyt v písku
Písek pravidelně kontrolujte a podle potřeby ho navlhčujte – nikdy nesmí zcela vyschnout. Teď vám nezbývá nic jiného než čekat. Obnova rostliny bude trvat asi dva měsíce, pokud byla předtím v poměrně slušné kondici – v opačném případě se celý proces může značně protáhnout. Během této doby vyrostou orchideji nové kořeny a velmi brzy také listy.
Jakmile alespoň jeden z nich doroste do plné velikosti, vraťte rostlinu zpět do vhodného květináče a orchidejového substrátu. Jestli ji chcete jemně vyjmout z písku, prolijte ji předtím velkým množstvím vody. Nakonec její kořeny důkladně opláchněte a orchidej zasaďte do nového substrátu.