Možná už jste někdy slyšeli o správném rozložení nábytku v domě v souvislosti s různými energetickými poli, špatnými zónami nebo feng shui. Věděli jste ale, že se ani při sebeideálnějším nasměrování domu nedoporučuje mířit během spánku nohama směrem ke dveřím? A jaké další mýty ohledně ideálního místa pro spánek ještě existují.
Spánek nohama ke dveřím má údajně přivádět smrt
Slovanská víra říká, že spánek s nohama nasměrovanýma ke dveřím vede ke smrti. Tato filozofie předpokládá, že dveře jsou energetickým kanálem, který během noci spojuje dva světy: svět živých a mrtvých. Lidé, kteří spí tímto způsobem, mívají údajně špatné sny, trpí nespavostí a nočními můrami. Možným vysvětlením tohoto přetrvávajícího přesvědčení může být fakt, že mrtví bývají z místnosti vyneseni „nohama napřed“, což může vytvářet asociaci s tím, když někdo nasměruje nohy svojí postele směrem k východu.
Pozor na zrcadla v ložnici a hlavu pod oknem
Ani jiné polohy při spaní či rozmístění nábytku ale nejsou jednoznačně dobré. Podle některých náboženství a filozofií by v ložnici nemělo být zrcadlo. Tento objekt je silným zdrojem energie, mnoho lidí věří, že jde o bránu do posmrtného života. Častým průvodním jevem spaní v místnosti se zrcadlem jsou noční děsy. Pokud tedy zrcadlo v místnosti vážně potřebujete, doporučuje se ho na noc zakrýt látkou, případně je nasměrovat tak, abyste se v něm neodráželi. Nedoporučuje se ani spánek přímo pod okny. Když odhlédneme od racionálních důvodů, jakými je případný průvan nebo hluk, dříve se věřilo, že zlá síla může v noci vstupovat do místnosti právě oknem.
Ideální umístění postele v místnosti: v prostoru a bez rušivých prvků
Ať už věříte na duchy, nebo ne, pravdou je, že dveře, zrcadlo ani okno v zorném poli nebo nad hlavou nejsou nejlepším nápadem. A nejde jen o energie. Zrcadlo a lesklé plochy, mezi které patří právě okna, mohou během usínání působit rušivě. Lepší než ke zdi je umístit postel do prostoru, aby mohly proudit nejen energie, ale také vzduch.