Lak na nehty je pro orchidej jako zázrak z nebe: Zajistí několikanásobné kvetení, omladí a eliminuje i nejzávažnější hrozby

Z jedné orchideje můžete mít i víc rostlin. Omlazení se navíc postará o lepší kvetení během následující sezóny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje patří k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám. Jak však v naší péči stárnou, tak kvetou stále méně a méně. Jde o zcela přirozený proces, který je ovšem možné zvrátit. Koneckonců – v přírodě se dožívají i několik desítek let věku a není tedy důvod, aby se jim totéž nedařilo i u nás.

Jak rozmnožit starou orchidej

Pokud už vaše orchidej nekvete, má přerostlý kořenový systém a vůbec se už netváří zdravě a vitálně, pak je na čase provést její omlazení. Není to tak složité, jak by to mohlo vypadat – neobejdete se však bez jedné kosmetické pomůcky. Pro začátek vyjměte orchidej z květináče a prohlédněte si ji. Je dost možné, že budou vedle jejího srdíčka vyrůstat další nové rostlinky – ty můžete bez obav oddělit a zasadit samostatně.

K jejich oddělení použijte opravdu ostré nůžky nebo nůž. Obojí však dobře vydezinfikujte a snažte se poškodit co nejméně zdravé tkáně. Poté jsou na řadě kořeny. Dobře si je prohlédněte a všechny hnědé nebo černé nemilosrdně odstraňte. Nejsou totiž v dobré zdravotní kondici a jen by vaší orchideji způsobovaly problémy. Nakonec odstraňte i všechny nemocné nebo dokonce suché listy.

Patogeny eliminujte lakem na nehty

Jakmile budete mít hotovo, musíte udělat ještě jeden důležitý krok – ošetřit všechny řezy lakem na nehty. Ten okamžitě vytvoří ochrannou vrstvu a zároveň poškozená místa lehce vysuší, takže na nic nebude docházet k rozvoji patogenů. Jinak by totiž vaši nově omlazenou orchidej mohly ohrozit například plísně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nic dalšího už se svou orchidejí dělat nemusíte. Stačí ji jen přesadit do vhodného substrátu a zasadit na místo, kde se jí bude dobře dařit. První zálivka by měla být jen mírná, později můžete bez obav přejít na schéma, které jste používali předtím. Uvidíte, že vaše květina brzy obrazí a nasadí na květy.

Dvě orchideje z jedné

Více rostlin však můžete získat i v případě, že vaše orchidej na sobě žádnou malou rostlinku nemá. Musíte jen vsadit na správný postup A jak na to? Starou orchidej nejdříve ponořte na 10 minut do vlažné vody, aby absorbovala vlhkost. Poté vhodným dezinfikovaným nástrojem odřízněte orchidej s několika vzdušnými kořeny od ostatních vzdušných kořenů

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty musí zůstat „sedět“ na dostatečně dlouhém pahýlu. Řez okamžitě očistěte peroxidem vodíku. To samé udělejte s řezem na samotné orchideji. Trochu peroxidu vodíku kápněte i na vatový tampon a otřete listy z obou stran, abyste zlikvidovali jakékoli patogeny. Odříznutý „pahýl“ nechte 1 až 2 měsíce v klidu a zalévejte jako obvykle. Brzy z něj vyroste nová a omlazená orchidej.

Co s odříznutou orchidejí

Listy orchideje s kořínky vložte do vysoké sklenice a na její dno nalijte asi 3 cm vody. Nechte vše stát na světlém místě (ovšem bez přímého slunečního záření) a pozor dejte na průvan. Také vyměňujte vodu každé 4 dny a pravidelně otírejte listy od prachu. Asi po 2 až 3 týdnech orchidej vytvoří nové, zelené kořeny. To je signál k jejímu přesazení do kůrového substrátu.

Zopakujte si zásady pěstování orchidejí pěkně, už nikdy tak neuděláte chybu

Jaké máte zkušenosti s péčí o přestárlé orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články