Africké fialky nepotřebují k bohatému kvetení chemické přípravky: Se vším pomůže směs z tajného almanachu zkušených pěstitelů

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) je krásně kvetoucí pokojová rostlina. Aby však nasazovala dostatek květů, potřebuje správnou výživu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Africká fialka je poměrně nenáročná rostlina. Abyste se však mohli z jejích krásných květů těšit opravdu dlouho, je nutné se o ni náležitě starat. Je to citlivá rostlina, která špatně reaguje například na nadbytek vody nebo na nedostatek světla. Jinak však péče o ni není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Hnojivo z banánových slupek

Africká fialka má velmi ráda hnojení, jedině pak bohatě kvete. Skvělé je pro ni hnojivo z banánové slupky. Této květině totiž může nabídnout vysoký obsah draslíku a fosforu, což je ideální kombinace nejen pro výživu africké fialky, ale vlastně všech kvetoucích rostlin. A jak ho připravit? Vezměte 5 až 6 banánových slupek. Pokud tolik banánů najednou nesníte, klidně slupky uchovejte v lednici.

Vůbec nevadí, že zčernají, je to přirozené a takovou slupku klidně můžete použít. V zimě, kdy se obvykle tropického ovoce konzumuje více, je také možné přebytek banánových slupek usušit a následně rozmočit ve vodě. 5 až 6 banánových slupek zalijte 20 litry vody a nechte 48 hodin louhovat. Vzniklou tekutinu stačí přecedit a použít jako hnojivo. Ředění není třeba – přehnojení se u tohoto přírodního produktu opravdu bát nemusíte. Opakujte každých 14 dní.

Substrát vhodný pro africkou fialku

Ale hnojení není jedinou důležitou částí, zaměřit se musíte i na to, jak tuto květinu pěstujete. Africká fialka má ráda mírně kyselou půdu, proto pro ni bude nejvhodnější půda pro kyselomilné rostliny, jako jsou rododendrony nebo hortenzie. Můžete do ní přidat i trochu rašeliny a pokud se vám zdá příliš těžká, tak i trochu písku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na dno květináče musí být nasypána dobrá drenáž, například rozbité kousky keramiky, štěrk nebo keramzit. Zabráníte tak stagnaci vody, kterou africká fialka jednoduše nesnese, protože pak začíná zahnívat. Pamatujte si také, že africká fialka má mělký kořenový systém, a proto vždy preferuje nízké květináče.

Kde pěstovat africkou fialku

Dejte také pozor na to, kde máte květináče umístěny. Tato rostlina má ráda rozptýlené světlo. Přímé sluneční záření ji může vážně popálit. Nejlepší je tedy východní parapet, i když v období od října do března mohou být tyto květiny umístěny v našich geografických podmínkách i na jižních parapetech. Na severních oknech vám však pravděpodobně nepokvetou.

A myslete také na to, že africká fialka také nesnáší průvan. Najděte jí proto místo, kde mu nebude vystavena. A jak je to s teplotou? Vzhledem k tomu, že pochází z Jižní Afriky, má opravdu ráda teplo. Nejlépe tedy roste při rozmezí 22 až 25 °C. Při teplotách pod 10 °C chřadne a nakonec zahyne.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na správnou zálivku

Nejdůležitějším aspektem při pěstování afrických fialek je však rozhodně jejich správná zálivka. Tato pokojová rostlina přímo nesnáší přelévání, protože poté řapíky listů velmi rychle hnijí. Nejlepší je pro ni přerušovaná zálivka – po půl hodině jednoduše slijte přebytečnou vodu z misky. Při zalévání je tak třeba dát pozor na to, aby voda nesmáčela řapíky listů.

Řada lidi to řeší výhradní zálivkou do podmisky, což však časem způsobuje vyplavování solí na povrch substrátu. A to rostlině právě nesvědčí. Občas je tedy třeba fialku zalít i s svrchu, ale opravdu opatrně. Pamatujte si také, že mezi jednotlivými zálivkami musí být půda v květináči zcela suchá. Všeobecně lze říci, že africká fialka lépe snese občasné přesušení než přelévání.

Další tipy pro pěstování

Fialka ochotně poroste i v kuchyni, kde se vaří na plynovém sporáku. Výpary plynu jí totiž nijak nevadí. A při péči o ni je nutné dbát i na čistotu listů. Díky jemným chloupkům se na nich totiž často usazuje prach. Nesmí se však namáčet, mnohem lepší bude jejich oprášení měkkým kartáčkem. Může to být štětec na make–up apod. Je důležité, aby štětinky zvoleného nástroje byly měkké a nepoškodily jemné a křehké listy africké fialky.

Jaké jsou vaše tipy při péči o africkou fialku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články