Chytrý způsob množení muškátů z tajného almanachu zahrádkářů: V rekordním čase se uchytí každý řízek, z jedné rostliny uděláte 5 dalších

Muškáty zdobí každoročně od poloviny května do pozdního podzimu mnoho teras, balkonů a okenních parapetů. Uchovejte si je na příště.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ke štěstí potřebují muškáty jen teplo, slunce, vodu a dobře vybrané hnojivo pro kvetoucí rostliny. Bohužel na podzim je třeba rostliny schovat do interiéru, protože přes zimu by na parapetu jednoduše nevydržely. Ještě lepší však bude, pokud si je ještě předtím namnožíte z řízků. Budete tak mít jistotu, že vám vaše oblíbené druhy do jara dozajista přežijí.

Kdy odebírat řízky muškátů

Muškáty je nejlepší řízkovat od poloviny února do poloviny března, a poté následně v září, tedy nyní. Pokud tento termín nestihnete, nezaručujeme, že se řízky chytí tak, jak byste si přáli. Pro začátek se jim snažte zajistit chladné a světlé místo. Vybírejte ty nejzralejší vrcholové výhony a snažte se je ustřihnout tam, kde jsou zelené, tedy ještě nezdřevnatělé. Již zdřevnatělé kousky oslabují mladou rostlinu a omezují tvorbu nových kořenů.

Jejich délka by měla být 5 až 10 cm. Samozřejmě, pokud máte málo řízků a chcete jich mít více, můžete zkusit zakořenit i výhony ze střední části stonku (tedy ty, jimž jste právě odřízli vrcholovou část). Ona poučka o zdřevnatění však stále platí a počítejte s tím, že se budou ujímat hůře než ty vrcholové.

Spolehlivá metoda množení muškátů

A jak množit muškáty tak, aby se zaručeně uchytily? Budete k tomu potřebovat jen vodu a aktivní uhlí z lékárny. Do vhodné sklenice nalijte vodu tak, aby se horní listy řízku nedotýkaly hladiny. Následně v ní rozmíchejte polovinu tablety aktivního uhlí. Nakonec vrch přetáhněte alobalem nebo igelitovým sáčkem a do něj udělejte dírku, do níž vložíte řízek muškát (volitelný krok). Muškát nechte v klidu pustit kořeny, obvykle se mu to povede do 14 dní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pečovat o řízky muškátů

Najděte si malé květináče (ale klidně můžete použít třeba i kelímky od jogurtu) a naplňte je zeminou určenou pro výsev a množení (je jemnější než standardní směsi substrátu). Do každého květináče dejte jednu sazenici – nedoporučujeme dávat více řízků do jedné nádoby, protože se jejich kořeny navzájem propletou a při přesazování je poškodíte a zbytečně oslabíte. Pokud nemáte výsevní substrát, namíchejte si svůj vlastní.

Ale pamatujte si, že půda, ve které budete své mladé sazenice muškátů pěstovat, musí být lehká a propustná, protože k tvorbě kořenů je potřeba hodně kyslíku. A nezapomeňte ani na drenáž, a to nejméně 1 cm nad dnem květináče. A pokud sázíte muškáty do kelímků, nezapomeňte je také vybavit odtokovým otvorem. Každou sazenici zatlačte několik cm hluboko a zeminu kolem mírně udusejte a vydatně zalijte.

První kroky jsou nejdůležitější

Pamatujte, že první zálivka musí být opravdu důkladná, aby se namočila opravdu veškerá zemina. Nejlepší je dát květináče na půl hodiny do nádoby s vodou, aby si půda natáhla potřebné množství závlahy. To by mělo sazeničkám stačit asi za týden. Řízky muškátů řádně zakoření asi za 2 až 3 týdny, pro kontrolu, zda jsou zakořeněné, je stačí řízky potáhnout nahoru. Pokud kladou odpor, pak máte hotovo a můžete pomalu malé muškáty přesazovat do standardních nádob.

Jaké další metody množení pro balkonovky a pokojovky znáte?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články