Poklad z přírodní lékárny: Rozmnožení jakékoliv rostliny během pár dní zaručí dvě často opomíjené domácí suroviny s jedinečnými účinky

Podzim je ideálním obdobím k odebírání řízků u mnoha rostlin. Aby se řízky dozajista ujaly, je vhodné je podpořit vhodnými prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaše oblíbené pokojové rostliny lze množit v podstatě od jara až do pozdního podzimu. A podobné pravidlo platí i pro všechny ostatní – ovšem s tou podmínkou, že k zakořeňování bude docházet v domácích podmínkách, protože venkovní teploty blízké nule tomuto postupu opravdu nesvědčí. A jak si pojistit, že se vaše řízky ujmou? Mnoho pěstitelů používá domácí přípravky, které jsou stejně účinné jako ty z obchodu.

Zakořeňovač z medu a skořice

Pokud rádi pečete, určitě máte tyto dvě suroviny doma. A jak je použít při zakořeňování rostlin? Řízky jako první namočte do medu. Vybírejte ten tmavý a co nejhustší. Stonek obalený medem poté zasaďte do připravené jamky v květináči a opatrně zahrňte, abyste co nejméně medu setřeli. Ještě předtím však substrát smíchejte s trochou skořice. Ta se postará o likvidaci choroboplodných zárodků, včetně obávaných plísní.

Chcete ještě účinnější postup? Pak květináč vložte do obyčejného plastového sáčku a v horní části ho uzavřete. Jednou za dva nebo tři však nezapomeňte své rostliny odvětrat. To také pomůže předcházet rozvoji choroboplodných zárodků. Květináč pak dejte na světlé místo, ale nikoli na přímé slunce. Květina by se snadno přehřála, a to určitě nechcete.

Skořice neslouží jen jako dezinfekce

Ale zastavme se ještě na chvíli u použití skořice. Je zajímavá tím, že sazeničky dokonale chrání před houbovými patogeny, které jsou hlavní příčinou rozvoje hniloby mladých semenáčků. Klidně ji tedy použijte i jako součást výsevního substrátu. Skořice však dokáže podpořit i vývoj kořenů u řízků, které se jinak zakořeňují jen velmi neochotně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak ji v tomto případě použít? Řízek je třeba na chvíli namočit do vody, poté ho namočit do jemně mleté skořice, a nakonec zasadit do země tradiční metodou. Uvidíte, že se dozajista velmi rychle ujme.

Zakořeňovač z aloe vera

O zdravotních přínosech aloe pravé alias aloe vera už toho bylo napsáno a řečeno mnoho. Mimo jiné skvěle podporuje hojení ran a pozitivně působí na pokožku. Ale věděli jste, že do výčtu jeho mimořádných předností patří i podpora správného zakořeňování rostlin. Může za to množství vitamínů a minerálů přítomných v rostlině.

iZdroj fotografie: Pxhere

Právě ty mají na vývoj nových kořenů mimořádně blahodárný vliv. A jak aloe používat jako přírodní booster pro čerstvě odejmuté řízky? Stačí vymačkat trochu gelu z listů, namočit do něj konce rostlin a poté je zasadit do země. Tento jednoduchý postup zajistí, že jakákoliv sazenice velmi rychle zakoření.

Zakořeňování ve vodě urychlí jablečný ocet

Necháváte zakořenit řízky ve vodě? I pro to existuje jednoduchá metoda – stačí použít jablečný ocet. Ten totiž velmi dobře zabraňuje hnilobě rostlin kořenících ve vodě. Musíte ho však použít tak akorát, jinak vodu příliš okyselíte nebo rostlinky dokonce zcela spálíte. A jaký je ten správný recept? Vezměte jednu čajovou lžičku jablečného octa a přidejte do pěti sklenic vody. Vše pečlivě promíchejte, a pak do vody vložte řízky, které chcete nechat zakořenit.

Jaké jsou vaše triky pro rychlé zakořenění čehokoliv?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články