Boj se slimáky vyhraje každý: Zlaté taktiky hubitelů škůdců, které s plži zatočí o sto šest a navždy zamezí jejich návratu na zahradu

Pokud nechcete na své zahradě používat chemikálie, ale přesto byste rádi úspěšně bojovali se slimáky, vyzkoušejte přírodní prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile mezi záhony zaznamenáte slimáky, je třeba okamžitě nasadit účinné metody pro jejich vypuzení. Ovšem ne každý zahradník chce na své zahradě používat chemikálie. Z tohoto důvodu je nutné věnovat pozornost lidovým prostředkům, které dokážou být také účinné, ale zároveň nenaruší ekologii zahrady, a zároveň jsou neškodné pro lidi i domácí zvířata.

Káva slimáky spolehlivě zažene

Kávová sedlina bojuje proti slimákům velmi jednoduchým způsobem. Příliš jim totiž nevoní, a navíc je jim nepříjemná na tělo. Takže pokud budou moci, vyhnou se jí. A jak ji použít? Postačí ji rovnoměrně rozprostřít kolem vašich rostlin, ovšem v silné vrstvě. Po každém dešti je však nutné aplikovat novou porci tohoto produktu.

Jehličí umí znepříjemnit slimákům pohyb

Slimáci a šneci nemají rádi aroma obyčejného smrkového jehličí. A jako bonus je jim také poměrně nepříjemné. Ovšem pokud chcete tento materiál použít, musíte dbát na to, aby jehličí bylo ostré, jinak nebudete úspěšní. Všeobecně však platí, že nejefektivnější je použití obou těchto prostředků současně.

Návnady a domácí pasti na slimáky

Vyhnané slimáky je samozřejmě třeba z odlehlých koutů zahrady posbírat, jinak se mohou časem vrátit. Ruční sběr je však únavný a časově náročný. Abyste proto likvidaci slimáků na zahradě urychlili, nastražte pasti a rozmístěte návnady. A jaké návnady použít? Slimáci mají opravdu rádi vůni piva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nalijte ho tedy do plastových lahví s odříznutým hrdlem a ty zakopejte do země. Celou lahev je také možné položit bokem na zem. V obou případech se slimáci dostanou dovnitř, ale nebudou se moci dostat ven. Kolem záhonů pak můžete vysadit i rostliny, které tito škůdci nesnášejí. Jde například o: levanduli, šalvěj, šalvěj rozmarýnu nebo tymián.

Nalákejte slimáky na vlhko

Nechte plýtvat potravinami? Pak vsaďte na obyčejnou vlhkost, které dávají slimáci přednost před vším ostatním. Budete potřebovat jen vhodné dřevo. Pro začátek si však pamatujte, že půda pod vaší budoucí pastí by měla zůstat suchá po dobu 4 až 5 dnů. Večer na ni poté položte vodou nasáklé prkno, nebo třeba karton, hadr nebo zelné listy. Místo vody si také můžete pro větší účinnost vzít k ruce pivo nebo kefír. Ráno past jednoduše nadzvedněte a posbírejte škůdce.

Pomůže i meloun nebo citrusy

Slimáci opravdu milují všechny citrusové a melounové plody. Jejich kůra se proto může stát základem dobré pasti. Do velkého kusu kůry z citrusu (například z poloviny grepu) stačí vyříznout otvor a položit ji na zem. Po nějaké době se u ní slimáci shromáždí, takže je stačí posbírat. Vydlabanou polovinu melounu je rovněž možné naplnit pivem a zakopat do země. Ani této lahůdce slimáci neodolají.

Jak proti slimákům bojujete vy? Vyzkoušejte tuto účinnou ochranu proti slimákům/plzákům

Jak bojujete proti škůdcům na konci sezóny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články