Domácí prostředky určené proti slimákům na zahradě jsou osvědčenými metodami dostupnými pro všechny. Využijte jejich efektu také.
Slimáci dokážou rychle zničit velké množství rostlin opravdu v rekordním čase, proto rozhodně stojí za to vědět, jak s těmito nepříjemnými škůdci bojovat. Není ovšem ihned nutné chodit pro chemické přípravky do zahradnictví. Naopak – mnohdy si vystačíte i s osvědčenými domácími prostředky.
Vytvořte přirozené bariéry proti slimákům
Pokud máte na zahradě rostliny, které slimáci milují – často jde například o hostu, salát apod. – můžete je cíleně ochránit tím, že okolo nich nasypete vhodný materiál, který představuje pro slimáky nepříjemnou překážku k překonání. Může jít například o drcené skořápky od vajec, kávovou sedlinu, dřevěný popel, piliny nebo jehličí. Je však třeba si uvědomit, že účinnost takové zábrany bývá časově omezená a obvykle je potřeba ji obnovit po každé větší rose nebo dešti.
Čedičová moučka proti slimákům
Osvědčenou a bezpečnou metodou proti slimákům je také jednoduché obsypání rostlin čedičovou moučkou (v obchodech je k dostání například jako čedičový kamenný prach, čedičová drť apod.). Čedičová moučka je navíc přírodním hnojivem, vyrobeným výhradně mletím čedičové horniny.
Neobsahuje tedy žádné umělé látky. Lze s ní tvořit přirozené překážky proti pohybu slimáků na záhonek, ale lze ji sypat i přímo na rostliny ohrožené útokem slimáků. Jakmile zvlhne (například při zálivce) lepí se na jejich měkká těla a výrazně jim ztěžuje jim pohyb.
Použití vápna proti slimákům
Účinnou bariéru proti slimákům lze vytvořit i s použitím nehašeného vápna, které se někdy používá k vápnění půdy. Po kontaktu s ním bude jemné slimáčí tělo vážně poškozeno a tento škůdce se raději odebere jinam. Je však třeba pamatovat na to, že vápno bude mít na půdu ve svém okolí silný odkyselující účinek na půdu (jinými slovy značně zvyšuje pH půdy), takže by se tato metoda měla proti slimákům používat s mírou a pouze na místech, kde je půda nadměrně kyselá.
Sůl jako prostředek proti slimákům
Někteří zahradníci doporučují proti slimákům také obyčejnou kuchyňskou sůl. Ta pro ně sice může být potenciálně smrtelná, ale je také nebezpečná pro zahradní rostliny. Časté používání solí rychle povedete k nadměrnému zasolení půdy a mnohdy také k poškození nebo dokonce k úhynu pěstovaných rostlin. Proto své záhony, pokud možno, kuchyňskou solí nikdy nesypte .
Zlikvidujte všechny vhodné úkryty
Slimáci a šneci preferují vlhké a deštivé prostředí a vlhkou, úrodnou půdu. Přes den se proto obvykle ukrývají v hustých, stinných houštinách, kde se i v těch nejparnějších dnech drží vlhkost a slimáci zde nacházejí také úkryt před sluncem. Tato místa by ovšem měla být od záhonků co nejdál, jinak budou tito škůdci podnikat noční výpravy za vaší úrodou. Zbavte se tak veškerého nepořádku na zahradě (třeba hromada starého dřeva), kde by se mohli ukrývat.
Zasaďte rostliny odpuzující slimáky
Existuje také celá řada rostlin, která pomůže tyto nežádoucí škůdce odradit. Mezi osvědčené druhy patří například šalvěj, majoránka, tymián, levandule, kerblík zahradní, česnek, hořčice a cibule. Pokud je už teď vysadíte mezi záhony, budete mít příští rok vystaráno.