Když jsem jako malá hodila skořápky od vajíček do koše, babička mi dala přes ruce: Jejich využití v domácnosti si chválila do svých posledních dnů

Skořápky od vajec je možné využit na mnoho způsobů. Rozhodně nejde o prostředek, který by patřil přímo do koše.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vaječné skořápky tvoří poměrně značnou část bioodpadu, který opouští naše domovy. Málokdo však ví, že spolu s nimi vyhazuje do odpadkového koše skutečný poklad. Obsahují totiž řadu cenných látek, které se mohou hodit jak při péči o domácnost, tak například i při hnojení rostlin.

Vaječné skořápky jako hnojivo

Tyto kuchyňské zbytky se skvěle hodí k výživě rostlin. Obsahují v sobě totiž řadu účinných látek. Jde například o: měď, zinek, kobalt, uhličitan vápenatý, oxid hlinitý, oxid fosforečný, stopové prvky, uhličitan hořečnatý, oxid křemičitý, jód, železo, mangan či fosfor, a to rostliny rozhodně ocení. Skořápky stačí jen podrtit a vmíchat do substrátu. Ovšem je třeba dávat pozor na to, k jakým rostlinám je přisypáváte. Pro ty acidofilní alias kyselomilné se totiž rozhodně nehodí. A jaké to jsou?

  • hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
  • pomněnky (Myosotis)
  • konvalinka vonná (Convallaria majalis)
  • rododendron (Rhododendron)
  • chryzantéma (Chrysanthemum)
  • brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
  • hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
  • hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
  • vřesy (Calluna L.)
  • brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
  • vřesovec pleťový (Erica carnea)
  • lilie (Lilium)
  • hyacinty (Hyacinthus)
  • azalka (Azalea)

Mulč v květinové i užitkové zahradě

Pokud máte skořápek více, mohou se skvěle uplatnit jako mulč. Pokud chcete změnit půdní reakci, pak byste měli vědět, že se používá na kyselých půdách. Rostlinám pak při rozkladu dodají skořápky z vajec celou řadu živin, jako například: vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík. Ostré hrany skořápek rovněž ochrání výsadbu před slimáky a dalšími škůdci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obklad z vaječné skořápky

Ovšem tento lidový prostředek se uplatní i v léčitelství. Hodí se totiž například k léčbě oparů – navíc použití je opravdu jednoduché. Jak na něj? Skořápky z vařených vajec dobře podrťte a nechte vylouhovat přes noc ve vodě. Následně tekutinu aplikujte na látku a tu přiložte na opar. Jako prevenci pak užívejte prášek z vaječných skořápek v množství jedné špetky tohoto prášku. Pořádně ho zapijte vodou.

Skvělý základ pro předpěstování sazenic

Vaječné skořápky jsou významným zdrojem vápníku, který je po všech stránkách klíčový pro klíčení semen a vývoj nejmladších sazenic. Mohou tedy posloužit i jako skvělý květináč pro nejmenší rostlinky. Jeho výroba není těžká. Nejdříve skořápku omyjte vodou a nechte oschnout. Poté je vhodné do jejího dna udělat malý otvor, který poslouží k odtoku vody. Následně do skořápky nasypte úrodnou zeminu a vložte do ní 2 až 3 semínka.

Zmírnění hořkosti kávy

Pořídili jste si mletou kávu, ale zdá se vám příliš hořká? Pak do kávových zrn vmíchejte trochu drcených skořápek a společně je umelte. Vápník, který v nich najdete, totiž velmi účinně absorbuje část kyselin, které způsobují hořkost. Díky tomu bude váš nápoj chutnat mnohem jemněji.

Jak vyzrát na opar díky osvědčeným tipům

Jaké jsou vaše triky při využití domácího odpadu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články