Ceny energií se zvyšují a není proto od věci pokusit se za ně ušetřit. Vyplatí se vědět, které spotřebiče odebírají elektřiny nejvíce.
Odhalte ty energeticky nejnáročnější spotřebiče, které ukrývá vaše domácnost. Pokud budete vědět, kolik vám každoročně vysají z rozpočtu, dost možná jejich provoz optimalizujete tak, aby vás příští vyúčtování cen energií nijak nepříjemně nezaskočilo.
Největší žrouti energií v domácnosti
Pokud bychom měli vybrat několik energeticky nejnáročnějších spotřebičů, byly by to určitě tyto:
- indukční varná deska,
- elektrická trouba,
- rychlovarná konvice 240 kWh,
- myčka na nádobí 237 kWh.
A jak je to s čísly? Indukční varná deska spotřebuje 748,25 kWh, běžná elektrická trouba 496,4 kWh, rychlovarná konvice 240 kWh a myčka na nádobí v běžném režimu 237 kWh. Jejich používání se proto vyplatí redukovat na minimum. Myčku byste například neměli zapínat poloprázdnou a v rychlovarné konvici nevařit víc vody, než je nezbytně třeba. Vybírejte také spotřebiče v té nejlepší energetické třídě, například A ++.
Jak je to se zastropováním elektřiny
Někdy však jen samotné šetření nemusí stačit. A právě proto stát zajistil zastropování cen energií, a to takto: Cena za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 5 Kč/KWh bez DPH, tedy 6,05/KWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 130 Kč/odběrné místo za měsíc (poplatek za odběrné místo bez ohledu na spotřebu). U plynu bude cenový strop zaveden ve výši 2,50 Kč/KWh, tedy 3,025/KWh s DPH.
Stálý měsíční plat za dodávku plynu se stanoví ve výši 130 Kč/odběrné místo za měsíc. Je dobré také vědět, že cenový strop se týká cen v roce 2023, je tedy platný až od 1. ledna 2023. Dodavatelé pak musí do 30 dnů po vyhlášení cenového stropu upravit zákazníkům zálohy a ty jim zaslat. Na úsporný tarif je ve státním rozpočtu v 2023 připraveno 22 miliard korun.