Chyba při zalévání, která zabijí každou rostlinu: Na vině je paradoxně voda z kohoutku, zapomínáme totiž na její úpravu

Aby pokojové rostliny dobře rostly a vypadaly atraktivně, potřebují vodu. Nemělo by se však jednat o tu obyčejnou z kohoutku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny potřebují k růstu vodu, proto je třeba je pravidelně zalévat – to ví zaručeně každý, kdo pěstuje doma alespoň nějaký ten kaktus. Množství vody a i frekvence zálivky se samozřejmě u jednotlivých druhů liší, ovšem specifikum použití té správné vody je u všech pokojových rostlin víceméně stejné. Nikdy, by totiž nemělo jít o tu čerstvě odpuštěnou z kohoutku.

Jak zalévat pokojové rostliny

Množství vody dodávané rostlině a četnost zálivky závisí na druhu rostliny, ročním období a samozřejmě také na aktuálně panujících podmínkách pěstování. Důležitá je také kvalita vody, kterou k tomuto úkonu používáte. Nejčastěji se k tomuto účelu používá vodu z vodovodu (tzv. vodu z kohoutku). To nemusí být nutně chyba, ovšem je třeba dodržet některé zásady.

Tuto vodu se rozhodně například vyplatí předem nalít do jakékoliv vhodné nádoby (konve, lahve apod.) a nechat ji alespoň pár hodin odstát. Voda se ohřeje na pokojovou teplotu, takže rostliny nebudou mít šok a nepoškodí se jejich kořeny a také dojde k alespoň částečnému vyprchání chlóru, který jinak rostlinám příliš nesvědčí. Někdy však pouhé odstátí nestačí – vodu je totiž třeba i převařit. A v jakém případě je tohle zapotřebí?

Jak zalévat pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy vodu z kohoutku převařit

V závislosti na tom, v jaké oblasti České republiky žijete, může mít voda z kohoutku různý obsah vápenatých a hořečnatých solí, což ovlivňuje její tvrdost. A to může působit potíže v mnoha směrech. Pokud je totiž voda z vodovodu tvrdá, pak by se rozhodně neměla používat k zalévání rostlin bez další úpravy. Usazuje se totiž na substrátu i uvnitř jeho struktury a zasoluje ho. Nemají ji rády ani rostliny, které vyžadují kyselou půdu, a naopak nesnášejí nadbytek vápníku (např. orchideje, kapradiny apod.).

Aby bylo možné takto tvrdou vodou zavlažovat rostliny (protože nikdo si určitě kvůli tomu nebude kupovat vodu v plastových barelech), musí se nejprve změkčit. Nejjednodušším způsobem je její převaření. Ovšem to může trvat i několik hodin, pokud je voda silně tvrdá. V takovém případě je nejlepším řešením pěstovat jen ty rostliny, kterým tato vlastnost nevadí (anebo si pro ty citlivější přece jen trochu body „v plastu“ pořídit).

Jak zalévat pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobré tipy pro zalévání tvrdou vodou

Určitě není ekonomicky výhodné převařovat větší množství vody, určené pro zálivku rostlin. Proto se se naučte shromažďovat její zbytky průběžně. Například systematické odlévání zbytků převařené vody postavené například na kávu nebo na čaj vám za chvíli vytvoří zásobu tekutiny nutné pro zálivku. Jednodušeji stačí tuto vodu nalít do vhodné nádoby místo jejího vylití do dřezu. Tímto způsobem můžete významně ušetřit a omezit plýtvání vodou opravdu na maximum.

Pokud je to možné, můžete svým rostlinám také nasbírat vodu dešťovou, která je přirozeně měkká a pro zálivku kyselomilných a citlivých rostlin se opravdu velmi dobře hodí. Sbírat můžete vodu, která steče z parapetů nebo například u z okapu. Fantazii se v tomto směru rozhodně meze nekladou.

Jakou vodu používáte k zálivce rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články