Skořice zlepšuje u rostlin odolnost vůči škůdcům, má baktericidní vlastnosti, které dezinfikují půdu a nabídne i fungicidní účinek.
Skořice není jen oblíbeným kořením, které dotáhne k dokonalosti slaná i sladká jídla. Pokud víte, jak ji použít, pak se skvěle uplatní i při péči o rostliny. A to hned na několika frontách. Dokáže si totiž poradit s mnoha negativními jevy – od útoku chorob a škůdců až po lepší klíčení semen nebo zakořeňování semenáčků. A jak tedy skořici využít co nejlépe?
Jaká skořice je vhodná
Na trhu najdeme dva druhy skořice. Lepší účinky má pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum), která vyniká jemnější vůní a příjemnější chutí. Ale k dostání je i mnohem levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie. Všeobecně platí, že pro použití u rostlin bohatě stačí ta levnější. Obsahuje totiž téměř stejné živiny, jako její známější příbuzná. Jde především o vitamín A, vápník, draslík, mangan, železo, zinek a hořčík.
Použití skořice proti plísním
Zejména v zimních měsících ohrožují pokojové rostliny nejrůznější plísně a houby, těm se daří ve studené, vlhké zemině a velmi rychle dokážou horní část substrátu pokrýt neprostupným bílým povlakem. Ten je sám o sobě neškodný, i když nevypadá příliš dobře. Ovšem pokud se bude plísni dařit až příliš, může snadno „přeskočit“ na rostliny. A tady už bude její patogenní působení rychlé a velmi zhoubné. To je zkrátka fakt.
Skořice však může pomoci tomuto negativnímu jevu velmi efektivně předejít. Postačí, pokud ji nasypete na substrát a čas od času květináč prolijete takříkajíc svrchu. Tím se užitečné látky ze skořice vyplaví do zeminy a budou zde působit proti všem negativně působícím patogenům. Přibližně jednou za měsíc je pak vhodné posyp skořicí obnovit.
Skořice jako pomocník při klíčení
Skořice však velmi dobře dokáže ochránit i mladé semenáčky rostlin. I ty jsou náchylné k plísni a hnilobě. Je však třeba dát pozor, abyste skořice nepoužili příliš, a tím mladé rostlinky paradoxně neohrozili. A jak tedy na to? Semínka vysijte tak, jak je třeba (řiďte se druhem rostliny) a poté substrát jemně posypte skořicí. Zalévejte postřikovačem a čekejte, dokud klíčky nevzejdou. Poté aplikujte skořici ještě jednou. To by mělo pro bezpečí vašich malých zelených svěřenců bohatě stačit.
Stimulátor růstu ze skořice
Pokud chcete stimulovat k zakořenění řízky pokojových rostlin, připravte jim šikovný simulátor, jehož součástí je právě i skořice. Potřebovat budete:
- půl litru vody,
- dvě lžíce skořice
- a jednu tabletu aspirinu.
Aspirin rozdrťte a rozmíchejte ve vodě. Poté do tekutiny přidejte skořici a do této tekutiny vložte všechny řízky. Uvidíte, že se jejich kořeny objeví mnohem rychleji, a jako bonus nebudou ani nijak náchylné k hnilobě. A pokud chcete účinky stimulátoru ještě vylepšit, přimíchejte do něj půl lžičky medu nebo obdobné množství gelu z listů aloe pravé (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) nebo aloe stromovité (Aloe arborescens) z čeledi asfodelovité (Asphodelaceae).