V obchodech jsou k dostání vejce různých barev. Existují však mezi nimi některé významné rozdíly, na které je dobré pamatovat.
Nabídka vajec je v dnešní době velmi široká. Zejména ta slepicí lze pořídit v různě velikosti a kvalitě, ale k mání jsou i mnohá jiná – například křepelčí nebo husí. Pokud se ovšem vrátíte k těm slepičím, zjistíte, že žádná jiná se na pultech obchodů nevyznačují tak širokou variabilností. Nejde tu jen o velikost, ale také o barvu. Proč jsou vlastně některá hnědá a jiná bílá? A má to vliv na jejich vlastnosti?
Proč mají vejce různou barvu
Hlavním rozdílem mezi vejci je jejich barva. Některá jsou bílá, zatímco jiná hnědá (přičemž se jejich odstín pohybuje od světle béžové až po opravdu tmavě hnědou). A proč tomu tak je? Rozhodně nejde o žádný ukazatel kvality. Bílá i hnědá vejce mají docela identické složení skořápky. Ta obsahuje mimo jiné vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík. Skvěle se tedy hodí do těch částí zahrady, kde převládá zásaditá půdní reakce tedy s pH 7 a výše.
Jako hnojivo si je navíc oblíbila celá řada polních a zahradních plodin: okurky, rozrazil klasnatý, karafiáty, zelí, kapusta, réva vinná, levandule, zvonek broskvolistý, pelargonie, pivoňky, velkokvěté plaménky nebo třeba kosatce. Nedávejte je k acidofilním rostlinám, kterým rozhodně nesvědčí. Těmi jsou hortenzie, rododendrony, vřesovce a vřesy, kapradiny, azalky nebo lilie. Barva vajec je ve skutečnosti závislá výhradně na tom, aj jsou zbarvené slepice, které je snášejí.
Barva vajec je odvislá od druhu
Všeobecně platí, že slepice s tmavším peřím snášejí vejce tmavší, ale nejde o neměnné pravidlo. Navíc se kromě bílých a hnědých skořápek mohou vyskytnout třeba i ty nažloutlé, narůžovělé, zelené nebo dokonce modré. Ty však bývají v obchodech k vidění jen málokdy.
Jaký je rozdíl mezi vejci
Někdy je možné si všimnout, že bílá vejce bývají v obchodě o něco dražší. Zákazníci si to mnohdy vysvětlují jako punc kvality a neváhají za ně utratit větší částky. Nicméně jde o zcela sezónní jev, ke kterému dochází zpravidla jen před Velikonocemi, kdy jsou bílá vejce jednoduše žádanější, protože se dají lépe nazdobit barvami (na hnědé skořápce barvy tolik nedrží a ty světlé na ní nejdou vidět vůbec – například žlutá).
Na trzích to ovšem někdy může být naopak – sytě hnědá vejce bývají o něco dražší, než jejich světle zbarvení konkurenti (samostatnou kapitolou co do ceny jsou pak raritní vejce zelená či modrá). Z hlediska obsahu živin k tomu není absolutně žádný důvod – barva skořápky vůbec neukazuje na to, jak kvalitní je vejce uvnitř. Vysoká cena je proto chovateli odůvodněna tím, že hnědé slepice bývají větší a jsou tedy mnohem náročnější na krmivo.
Výhody a nevýhody barevných skořápek
Jeden rozdíl však u vajec přece jen vypozorovat jde – bílá skořápka bývá mnohdy křehčí. Balení světlých vajec proto doporučujeme prohlédnout důkladněji. A pokud plánujete nejrůznější přírodní dekorace, u nichž se používají přírodně zbarvené skořápky, vybírejte si spíše ty tmavší. Budou se vám snáze vyfukovat, aniž by popraskaly.