Už žádné utrácení za drahá hnojiva: 1 lžička tekutého zázraku do květináče a každá rostlina se brzy obalí mohutnými květy

Optimální domácí hnojiva pro pokojové rostliny se postarají o vitalitu. A ta nejlepší je dovedou ke květu v rekordním čase.

i Zdroj fotografie: Freepik / iStock
                   

Správná výživa pokojových rostlin nemusí obnášet jen nákup speciálních hnojiv. Ve skutečnosti vše potřebné najdete v surovinách, které máte doma. Stačí je jen upravit tím správným způsobem a aplikovat v optimální frekvenci. Vykvetou vám tak i ty pokojovky, které vám jinak podobné potěšení dopřát jednoduše odmítaly.

Hnojivo z aloe vera

Pokud doma tuto oblíbenou léčivou rostlinu pěstujete, měli byste vědět, že je pro výživu pokojových rostlin jako stvořená. Aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) i její blízká příbuzná aloe stromovitá (Aloe arborescens) z čeledi asfodelovité (Asphodelaceae), se totiž pyšní vysokým obsahem látek, které rostlinám prospívají. Jde například o četné mikroživiny, včetně vápníku, hořčíku, chrómu a selenu.

A zapomínat nelze ani na vitamíny A, C, E, kyselinu listovou, cholin, vitamíny B1, B2, B3, B6 a další účinné látky zastoupené v menším, ovšem stále nezanedbatelném množství. Jde především o přívětivý obsah zinku, železa, mědi, draslíku, manganu a sodíku, stejně jako rostlinných sterolů. A pro jejich úpravu do formy hnojiva stačí málo. Jednu lžičku gelu z listů aloe vera stačí rozmíchat v jednom litru vody a použít jako zálivku jednou za měsíc.

Nejlepší hnojiva pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení pokojových rostlin rýmovníkem

Ovšem málokdo ví, že k tomuto účelu lze použít i populární rýmovník (Plectranthus amboinicus), zvaný také mexický eukalyptus nebo kubánské oregano. Obsahuje v sobě vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E. A dále také minerály jako fosfor, sodík, vápník, měď, hořčík, zinek, draslík, železo, mangan a chrom. A rostlinám rovněž svědčí i přírodní kyselina salicylová, polysacharidy a saponiny.

Příprava hnojiva z rýmovníku je snadná. Stačí vzít několik listů a nechat je přes noc vylouhovat ve vodě. Poté je v téže vodě rozmixujete, a pokud je to třeba, přeceďte přes sítko nebo jemné plátno. Nakonec vše použijte jako zálivku pro rostliny, které chcete podpořit v kvetení. Obsah některých látek navíc pomůže zbavit zeminu v okolí rostliny nevítaných škůdců a zákeřných virů.

Nejlepší hnojiva pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z citronové šťávy

Skvěle na rostliny působí také citron, který jim nabídne vysoký obsah vitamínu C vitamín B, vitamín E, vápník a draslík. Jedna lžička rozmíchaný v jednom litru vody stačí. Ale hodí se pouze pro kyselomilné rostliny, jako je například azalka.

Medové hnojivo pro pokojovky

Posledním velmi účinným prostředkem pro hnojení pokojových rostlin je med. Obsahuje v sobě prospěšné aminokyseliny, peptidy a vitamíny (B1, B2, B6, C). Rostliny pak ocení i přítomný nikotinamid a kyselinu listovou a enzymy, které jsou známé svými antibakteriálními a antiseptickými účinky. Jako hnojivo postačí jedna lžička medu rozmíchaná v 1,5 litru vody. Tento prostředek aplikujte 1krát za měsíc v období aktivního růstu.

Jaká osvědčená přírodní hnojiva používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články