Čištění koberce nemusí být právě jednoduchou záležitostí. Pokud však vsadíte na osvědčený domácí čistič, budete mít hotovo za minutku.
Čištění koberce nebo třeba starší sedačky nemusí být tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Obvykle je totiž nestačí jen vysávat – naopak. Vsadit musíte i na hloubkové čištění, protože jinak se usazené špíny nebo hluboko zažraného zápachu ani náhodou nezbavíte. Dobrou zprávou však je, že kvůli tomu rozhodně nemusíte kupovat žádné drahé čističe. Pokud místo nich sáhnete po 3 běžně dostupných ingrediencích, získáte ten samý efekt, ovšem s minimem nákladů.
Domácí čistič koberců a sedaček
Na namíchání tohoto přírodního čističe budete potřebovat jen pár minut. Ovšem rozhodně ho nepodceňte – pečlivá příprava je důležitá. Pokud vám totiž vytvoří hrudky, nebude působit zdaleka tak dobře, jak od něj nejspíš očekáváte. A co si připravit k ruce?
- 500 gramů jedlé sody
- 100 gramů soli
- 6 až 8 kapek esenciálního oleje
Všechny tyto ingredience dejte například do sklenice nebo do jiné uzavíratelné nádoby a třepáním dobře promíchejte Olej doporučujeme přidávat opravdu opatrně – po kapkách. Pokud ho totiž nakapete příliš mnoho na jedno místo, mohou vám v čističi snadno vzniknout hrudky, díky nimž se už nedostane tak perfektně mezi vlákna a koberce nebo například do útrob čalounění vaší staré sedačky. Nejlépe proto uděláte, když po přidání 1 až 2 kapek čističe vždy směs důkladně protřepte.
Dobré tipy pro přípravu
A proč jsou použity právě tyto dvě ingredience? Jedlá soda dokáže skvěle pohlcovat pachy a protože je velmi jemná, dostane se opravdu hluboko do vláken. Sůl je pak skvělá na skvrny a jak bonus také dezinfikuje. K tomu se koneckonců hodí i esenciální olej – musíte ovšem zvolit ten správný. Mezi ty, které působí zaručeně nejlépe, patří esenciální oleje vyrobené z těchto bylin:
- Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
- Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
- Zázvor obecný (Zingiber officinale)
- Dobromysl obecná (Origanum vulgare)
- Majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis)
- Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
- Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
- Máta (Mentha) jakéhokoliv druhu
Dejte si však pozor na to, aby šlo skutečně o olej esenciální. Vyhněte se názvům jako aromatický nebo vonný. Ten totiž žádné přírodní silice neobsahuje, takže nemůže ani působit dezinfekčně.
Jak používat čistič ze sody a soli
Jakmile tohoto pomocníka namícháte, zbývá ho už jen správně použít. Proto ho pečlivě nasypte všude tam, kde bojujete s úpornou špínou nebo nepříjemným zápachem. Počkejte alespoň půl hodiny (ale ještě lepší bude, pokud ho necháte působit přes noc). Následně stačí koberce nebo sedací soupravy jen vyluxovat a máte hotovo. Ovšem dejte pozor na jedlou sodu – u některých typů vysavačů totiž může poškodit motor. Proto raději vysávejte vždy jen menší množství, a následně vysavač vyčistěte.