Když tato živá vánoční dekorace doslouží, je třeba se zamyslet na tím, jak ji ještě efektivně využít v duchu zero waste filosofie.
Nevyhazujte starý vánoční stromeček do odpadu, a místo toho mu dejte ještě jednu šanci na život. A to jednoduše tak, že zrecyklujete jeho jehličí. Je to snadnější, než si myslíte a v mnoha případech vám ještě může skvěle prospět.
Využijte jehličí jako mulč
Staré a opadávající jehličí se skvěle hodí jako výživný a ochranný mulč pro vaši zahradu. A stejně lze použít i kůru stromů, borové šišky, spadané listí nebo dřevní štěpku. V zahradě se hodí zejména pro kyselomilné rostliny. Jde například o tyto druhy:
- hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
- hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
- konvalinka vonná (Convallaria majalis)
- rododendron (Rhododendron)
- chryzantéma (Chrysanthemum)
- pomněnky (Myosotis)
- brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
- hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
- vřesy (Calluna L.)
- lilie (Lilium)
- brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
- vřesovec pleťový (Erica carnea)
- hyacinty (Hyacinthus)
- azalka (Azalea)
Jehličí jako kryt pro rostliny
Ovšem zužitkovat můžete i celé větve svého vánočního stromečku. Pouze zkontroluje, zda se na něm nevyskytují známky vážných chorob, které by se mohly přenést i na rostliny. K těm nejzákeřnějším patří:
- sypavka borová
- kloubnatka smrková
- fytoftorová hniloba
- a rez borového jehličí.
Pokud máte na jejich výskyt podezření, neznamená to hned, že byste museli takový stromek vyhazovat. Ovšem před uložením chvojí na záhony ho ošetřete roztokem, který se o všechny choroboplodné zárodky postará. Pro jeho přípravu budete potřebovat 1 čajovou lžičku jedlé sody a 5 ml tekutého mýdla (nebo třeba saponátu). Na větve poté tuto směs aplikujte s pomocí rozprašovače ze všech stran.
Postřik proti škůdcům
Pokojové rostliny často trpí během zimy nejrůznějšími škůdci. Pokud je však jejich vývoj teprve v zárodku, může vám sním pomoci odvar z jehličí. A jak ho připravit? Budete potřebovat 250 gramů libovolného jehličí a 1 litr vody. Jehličí povařte ve vodě po dobu 20 minut. Poté nechte vychladnout, přeceďte a nařeďte dalšími 10 litry vody. Nakonec aplikujte jako postřik nejméně dvakrát během týdne (a později podle potřeby).
Voňavé mýdlo z jehličí
Pokud není váš stromek ještě docela suchý, můžete jeho nasekané jehlice přidat do zbytků mýdla vyrobit si tak mýdlo nové, ovšem tentokrát nabízející velmi příjemnou vůni. A přidat k němu můžete i různé koření nebo esenciální oleje.
Jehličí poslouží jako podpalovač
Naopak pěkně vysušené jehličí můžete využít jako šikovný podpalovač třeba při rozdělávání ohně. Stačí ho jen uložit na suché místo a používat podle potřeby.