Úspora energií je v posledních měsících velmi diskutovaným tématem. Aby vám teplo z domova neutíkalo, můžete využít několik triků.
Úspora energií se v poslední době skloňuje velmi často. A to nejenom v médiích, ale i mezi běžnými lidmi. Největší položku představuje během zimy rozhodně vytápění. A jak za něj ušetřit díky několika jednoduchým trikům? Do hry se mohou dostat třeba staré punčocháče, lepicí páska nebo obyčejný trik s teplou dekou.
Zaizolujte svá okna páskou
Jako první si pořádně prohlédněte svá okna. Pokud jsou už starší, může se stát, že po stranách dobře netěsní. To však vyřešíte jednoduchým způsobem – samolepicím těsněním. Za několik metrů zaplatíte v obchodech okolo stokoruny (záleží samozřejmě na tloušťce, použitém materiálu a dalších faktorech), ale přitom vám může udělat opravdu dobrou službu. A dobře nalepené těsnění navíc vydrží po několik sezon. Jen dejte pozor, abyste kvůli špatné aplikaci nějakým způsobem neomezili jejich funkčnost (zejména otevírání).
Staré punčocháče u dveří
Další mezerou, kterou teplo často uniká ven, jsou mezery pode dveřmi. Ty už mnohdy není tak jednoduché odizolovat. Ovšem pokud si vezmete k ruce staré punčocháče a rozstřihněte je napůl, zvládnete to. Jednu nohavici totiž stačí vyplnit například staršími smotanými ručníky nebo jinými textiliemi a mezeru s nimi zakrýt. Žádné uniklé teplo už nebude mít šanci.
Pohlídejte si prostor okolo radiátoru
Mezi další maličkosti, které mohou při lepším zacházením s energiemi pomoci, patří i různé kusy nábytku a dekorací. Pokud totiž stojí přímo před topením, mohou vydávání tepla do místnosti velmi účinně blokovat. Z prostoru před radiátorem proto odstraňte úplně všechny předměty, i kdyby to mělo znamenat, že bude váš obývací pokoj (nebo jiná místnost) na čas působit trochu chaoticky a neútulně. Za trochu toho tepla navíc tento dočasný diskomfort rozhodně stojí.
Večer zatahujte rolety a žaluzie
Přes den je sluneční světlo vítaným pomocníkem, který může pomoci místnosti prohřát. Ovšem jakmile slunce zapadne, je na čase zakrýt okna žaluziemi nebo roletami. Pomohou totiž alespoň trochu zabránit únikům tepla přes chladné sklo. Ráno je však nezapomeňte opět vytáhnout, abyste se nepřipravili o přívětivé působení slunce.
Dbejte na teplo od nohou
Mnohdy je pocit zimy způsobem spíše jinými faktory, než skutečnou teplotou v místnosti. A často za něj mohou naše nohy. Připravte si proto k ruce několik teplých dek a dejte si je pod chodidla pokaždé, když se (byť jen na chviličku) usadíte třeba do křesla nebo do židle v kuchyni. Pomoci mohou i teplé papuče a případě delšího sezení i deka (perfektní je model s rukávy, který vám zajistí teplo opravdu na každém centimetru vašeho těla). Pokud budete tento trik aplikovat pravidelně, uvidíte, že vám doma už nikdy zima nebude.