Zpočátku jde o obyčejný bílý povlak na povrchu květináče, později se může šířit dál. Proto je důležité plíseň v květináči zlikvidovat.
Plíseň v květináči lze nejčastěji vidět na povrchu substrátu v květináči, ale někdy se může vyskytnout i po jeho okrajích. Obvykle jde o bílý povlak, i když někdy se vyskytuje i v hnědé barvě. Mnohdy je typickým znakem tohoto problému také jemné, lehké chmýří, které se teprve později rozvine v plnohodnotnou a silnou vrstvu plísně, která může zasáhnout celý povrch substrátu v květináči. Tady však bohužel nezůstává a pokud nic neuděláte, může se rozšířit i na rostliny a zahubit je.
Co způsobuje plíseň v květináči
Bílou plíseň objevující se na substrátu v květináči způsobují houby. Nejsou však tak neškodné, jak na první pohled vypadají. Ve skutečnosti omezují přístup rostlin k vodě, což může v poměrně krátké době způsobit její úhyn. Nejčastěji se plíseň objeví v jedné části květináče a pokud nic neuděláte, rychle se rozšíří dál. Právě proto je velmi důležité všechny patogeny odstranit dříve, než bude substrát plísní zcela pokrytý. Mezi hlavní faktory, které rozvoj plísní na substrátu podporují, patří především nedostatek přirozeného světla.
Ovšem také vysoká vlhkost vzduchu a nadměrné zalévání. Rostliny během zimy mají kvůli nedostatku slunečního světla zpomalený metabolismus. Nedokážou tedy tak rychle využívat vodu ze zálivky a živiny ze substrátu. A právě to plísním svědčí. Vznik písně však může ovlivnit i nevhodně vybraná půda. Většina květin vyžaduje středně propustnou půdu. Ta těžká nebo hlinitá, společně s opomenutou drenáží, tak může ke vzniku plísně vést.
Jak bojovat s plísní v květináči
S tímto problémem lze bojovat především prostřednictvím preventivních opatření, která zabraňují jejímu vzniku. Dbejte tedy především na přiměřenou zálivku, a snažte se u rostlin dbát také na přístup světla a nepříliš vysokou vzdušnou vlhkost. Dalším problémem může být i přesazování – pokud je provedeno v zimě, může rovněž rozvoj plísní iniciovat.
Mezi základní preventivní opatření proto patří:
- minimalizace rosení rostlin na podzim a v zimě
- výběr lehké a dobře odvodněné půdy
- časté větrání bytu
Jak poznat plíseň u rostlin
Ne vždy je však bílý povlak na květináči plísní. U méně zkušených pěstitelů se může stát, že si plíseň spletou s minerálními usazeninami, které vznikají kvůli tvrdé vodě. Tento povlak je mírně nažloutlý a tvrdý. Obvykle ho stačí z květináče seškrábnout.
Jak odstranit plíseň ze substrátu
Skvělým pomocníkem je v tomto případě skořice, protože má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Stačí ji nasypat na substrát. Další možností je použití jedlé sody. Z ní lze připravit i profylaktickým postřik – substrát stačí jednou do týdne postříkat roztokem připraveným z 200 ml vlažné vody a dvou lžic jedlé sody. A vhodné je i použití česneku, který má skutečně protiplísňové a antibakteriální účinky.