Jak při nákupu poznat stáří orchideje: Staré kousky nemá smysl kupovat, u příliš mladých si na květy počkáte

Orchideje rodu Phalaenopsis jsou velmi oblíbenými pokojovými rostlinami. Málokdo však ví, jak staré jsou ty, které má doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje (nejčastěji ty, patřící do rodu Phalaenopsis), bezkonkurenčně sesadily z trůnu oblíbenosti všechny pokojové květiny a zabraly si ho pro sebe. S nadsázkou se jim proto někdy říká novodobé muškáty. A není divu – pokud splníte několik málo základních podmínek, jde o rostliny vcelku nenáročné, které vám navíc ochotně znovu vykvetou. A o jaké podmínky jde? Potřebují především dostatek světla, tepla a výživy. A také přiměřenou zálivku, přelévání totiž opravdu nesnášejí.

Jak poznat stáří orchideje

Pokud si pořídíte novou orchidej v obchodě, tak vás bude určitě ze všeho nejvíce zajímat to, jak je stará. Čím starší totiž pořízený exemplář bude, tím ochotněji pravděpodobně pokvete (a bude také vytvářet více květních stvolů). Ovšem přestárlé orchideje se naopak kupovat nevyplatí – riskujete totiž, že vám po posledním odkvetení jednoduše uhynou, a i když obvykle vytvoří malé rostlinky alias keika, bude trvat nejméně tři roky, než dorostou do květuschopné velikosti.

Pokud nakupujete orchideje v obchodech, máte jednu jistotu – ty rodu Phalaenopsis nikdy nebudou mladší než 3 roky. V tomto věku totiž teprve začínají kvést, a protože se prodávají s květy (kvůli jejich atraktivnosti), pak je určení dolní hranice jejich stáří opravdu jednoduché. A jak je to s onou horní hranicí? V tomto případě budete muset svůj průzkum provést o něco pečlivěji.

Jak určit stáří pokojové orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos

Staří orchideje prozradí listy

U orchidejí Phalaenopsis alias můrovců totiž platí jednoduché pravidlo: každé dva roky jim narostou 3 nové listy. Pokud je tedy spočítáte, snadno dostanete stáří rostliny. Nikdy však nekupujte orchideje starší než 6 nebo 7 let, průměrná délka dožití orchidejí na parapetu je totiž okolo 10 let (i když při dobrých podmínkách se mohou dožít i 15 až 20 let), takže byste si pravděpodobně pořídili rostliny, která stejně brzy odumřou.

Na co si dát pozor při výběru orchideje

Ovšem až si budete v obchodě vybírat svou orchidej, nemělo by být její stáří tím jediným rozhodujícím kritériem. Naopak, abyste získali krásnou a květuschopnou rostlinu, musíte dodržet několik důležitých pravidel. Jako první se podívejte na kořenový systém. Běžné orchideje se obvykle prodávají v průhledných květináčích, takže pro vás nebude problém zkontrolovat stav kořenů. U zdravé rostliny mají kořeny šedavou nebo nazelenalou barvu a samotné kořeny.

Jasně zelené špičky kořenů pak ukazují na to, že tato orchidej aktivně roste. Naopak jsou-li její kořeny hnědé, ochablé a povislé, pak je lepší od nákupu upustit, protože tato orchidej je již pravděpodobně delší dobu přemokřená a její kořeny už začaly zahnívat. Záchrana sice možná je, ale patří jen do rukou zkušených květinářů. Pokud tedy narazíte na orchideje ve výprodeji za výhodnou cenu, je dost možné, že se vám je povede opět přivést k životu. Poškozené kořeny je však třeba zcela odstranit.

Jak vypadají listy zdravé orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vypadají listy zdravé orchideje

Pokud jsou elastické a pyšní se sytě zelenou nebo tmavě zelenou barvou, pak máte v rukou velmi pravděpodobně zcela zdravý kus. Naopak příliš tmavé nebo nažloutlé listy o dobré kondici orchideje nesvědčí (měla buď příliš mnoho nebo naopak příliš málo světla). A stejně tak se vyhněte těm s hnědými hnilobnými skvrnami.

Jak určit stáří pokojové orchideje – je to jednodušší, než si myslíte. Zjistěte také něco o jejím pěstování

Jak staré jsou orchideje, které pěstujete doma?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články