Bohaté kvetení muškátů ani zdaleka není samozřejmostí. Mnohdy potřebují vhodnou podporu, aby dokázaly tvořit květy celou sezónu.
Pokud máte doma muškáty našich babiček, správně nazývané pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum), anebo nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty, pak si s péčí o ně nemusíte dělat starosti. Podobně jsou na tom i pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty. Ale muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum) nebo nejrůznější raritní odrůdy zvýšenou péči potřebují. Po čem tedy sáhnout, aby byly v perfektní kondici?
Co přidat k muškátům do květináče
I když se až do počátku jara nachází spíše v klidovém režimu, neznamená to, že můžete péči o ně zanedbávat. Ba právě naopak. Každý týden byste jim měli dopřát lžičku výživného hnojiva, které je až do příchodu teplých dní udrží v perfektní kondici. A nezáleží na tom, zda je později plánujete řízkovat nebo ne. Tím prostředkem, který pomůže muškátům udržet vitalitu, je aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis)z čeledi asfodelovité (Asphodelaceae). Obsahuje totiž celou řadu cenných látek.
Celkem jich je více než 200 a patří mezi ně například: vitamíny A, C, E, vitamíny B1, B2, B3, B6, chrom, selen, rostlinné steroly, zinek, vápník, hořčík, železo, měď, kyselina listová, cholin, draslík, mangan a sodík. A stejné látky obsahuje i mnoho jejích příbuzných například aloe stromovitá (Aloe arborescens) nebo méně často pěstovaná, ovšem rovněž velmi nenáročná naduť madagaskarská ( Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana). Stačí pouze vymačkat jednu lžičku gelu z listů a přimíchat ji do substrátu.
Na co si dát pozor
Do stejné kategorie jako aloe řadí někteří pěstitelé i rýmovník (Plectranthus amboinicus), zvaný také mexický eukalyptus či kubánské oregano. Je pravdou, že i on obsahuje řadu cenných látek. Ve hře jsou například vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E, vápník, měď, hořčík, zinek, aminokyseliny ve formě alaninu, serinu, tyrosinu, kyseliny glutamové, prolinu, cystinu, hydroxyprolinu, a také fosfor, sodík, draslík, železo, mangan a chrom.
Na kvetení muškátů však nijak pozitivní vliv nemají. Ovšem s jednou výjimkou – tyto látky velmi prospívají pelargonii růžové (Pelargonium graveolens). Ovšem nikoli kvůli jejím květům, ty jsou totiž spíše nenápadné. Pozitivní dopad mají především na množství aromatických látek v listech, jež jsou u této rostliny ceněny nejvíce. Pelargonii růžovou totiž můžete znát i jako vonný muškát.
Přezimování muškátů a dalších balkonovek
Jen přidávání aloe však nestačí. Důležité je také muškáty správně zazimovat. A k tomu je potřeba vhodná teplota – podívejte se na následující přehled.
- 4 až 7 °C – dvoutvárka (Dimorphotheca), lobelka (Lobelia), petunie (Petunia), fuchsie (Fuchsia), surfinie (Surfinia), ostruhatka (Diascia)
- 5 až 10 °C – gazánie (Gazania), nepravá myrta (Cuphea), begonie (Begonia), kejklířka (Mimulus), sporýš (Verbena), olověnec (Plumbago)
- 10 °C – dvouzubec alias balkongold (Bidens), otočník (Heliotrop), libora (Lantana)
- 10 až 15 °C – bakopa (Bacopa), vějířovka (Scaevola), molice (Plectranthus sp.), muškáty (Pelargonium)
- 16 až 18 °C – torénie (Torenia)