První pomoc při plísni v květináči: S chemií do koše, tady si vystačíte se skořicí nebo stroužky česneku

Plíseň v květináči je v našich domácnostech poměrně častým jevem. Nejčastěji se objevuje od podzimu do jara. Zatočte s ní.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mezi nejčastější příčiny výskytu plísní v květináči patří nedostatek slunečního svitu a nadměrná vlhkost půdy. V takových podmínkách se plísně cítí jednoduše skvěle a snadno se množí. Plíseň v květináči se nejprve objeví jen ostrůvkovitě například na okraji substrátu, ovšem pokud včas nezareagujete, může vytvořit souvislý povlak na celém povrchu substrátu, což může vést k poškození nebo dokonce k úhynu pěstované rostliny. A jak tomu zamezit?

Jak poznat výskyt plísně

Kromě výše uvedených prvků má na růst plísně u rostlin vliv i nedostatečná ventilace v místnosti. Proto jde o častý jev v mnoha moderních bytech, u nichž byla vyměněna netěsnící dřevěná okna za ta plastová. Pokud však zároveň nebyla nainstalována klimatizace, jež by by umožňovala proudění čerstvého vzduchu zvenčí, jde o ideální prostředí ke koncentraci vlhkosti i k růstu plísně.

Prvním signálem, který by vás měl před touto situací varovat, jsou zamlžená okna. Pokud se v tuto chvíli nezaměříte na lepší větrání místnosti, objeví se brzy plíseň nejenom v květináčích s květinami, ale také plíseň na stěnách, což bude mít negativní dopad na vaše zdraví.

Proč vzniká plíseň v květináči

Důvodem vzniku plísní mohou být kromě vlhka a chladu i příliš těsné květináče a květníky, do kterých rostliny umísťujete. Pokud totiž rostou v obalech bez drenážního otvoru, pak přebytečná voda nemůže volně odtékat a dochází k přemokření substrátu. Jde o i ideální prostředí pro zahnívání kořenů a vznik plísní.

Jak odstranit plíseň v květináči s rostlinami iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak může rostlinám uškodit

Plíseň v květináči je nejen nevzhledná, ale může způsobit vadnutí a poškození napadených rostlin. Ztěžuje totiž kořenům mimo jiné přístup ke kyslíku, který je nezbytný pro život každé rostliny. Rovněž znesnadňuje filtrování vody a nakonec může vaši pokojovku i infikovat. Plísně čeledi Alternaria (jež se právě v květináči vyskytují opravdu často) pak mohou u alergiků způsobit nástup alergických příznaků včetně alergických reakcí, mezi které patří kašel, rýma nebo dokonce astmatické záchvaty a dušnost.

3 kroky pro eliminaci plísní v květináči

A jak si s touto hrozbou poradit? Nejdříve se musíte plísně zbavit. Skvěle vám poslouží například skořice. Má antibakteriální a fungicidní vlastnosti a stačí s ní jednoduše posypat povrch substrátu. Podobný antibakteriální účinek vykazuje i česnek – stroužky jednoduše nakrájejte na menší kousky a ty pak zapíchněte do země. Snažte se také v zimě omezit zálivku rostlin v květináčích a postarat se o dostatečné proudění vzduchu v místnosti. Jedině tak nevzhlednou a nebezpečnou plíseň v květináči spolehlivě eliminujete jednou provždy.

Jaké problémy během zimy trápí vaše pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články