Když africká fialka nekvete: Špatné teplotní podmínky, prostředí i chyby při péči

Africké fialky se řadí k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám, ovšem ne vždy kvetou tak často, jak byste si přáli. Napravte to.

i Zdroj fotografie: Freepik / Rodolphous / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Oblíbená africká fialka (Saintpaulia ionatha) dokáže potěšit množstvím půvabných květů. A to mnohdy i několikrát do roka. Podmínkou je však správná péče. Bohužel jde mnohdy o rostliny poměrně vybíravé, které nemusí kvést z různých důvodů. Pro začátek tedy musíte odhalit, co je s vaší rostlinou špatně a následně to napravit. Nakonec se vyplatí použít i jeden malý trik, který tvorbu nových květů spolehlivě iniciuje.

Nedostatek světla brání tvorbě květů

Africké fialky vyžadují jasné, nepřímé světlo, jinak nepokvetou. Pokud rostlina nedostává dostatek světla, nemusí produkovat květy vůbec, případně jich bude jen málo a jako bonus nebudou ani nijak výrazně zbarvené.

Špatné teplotní podmínky pro fialku

Chybu můžete udělat i při jejich umístění. Tyto rostliny preferují teplotní rozsah 15 až 21 °C. Příliš vysoké nebo příliš nízké teploty je brzdí v růstu. A objevovat se tedy nebude ani kvetení.

Proč africká fialka nekvete iZdroj fotografie: Depositphotos

Přelévání nebo přísušky také škodí

Africké fialky preferují musí být neustále mírně vlhké, ale ne přemokřené. Nadměrné zalévání jim dokáže způsobit stres, což může také zabránit kvetení. Přísušky naopak snáší poměrně dobře, ovšem pokud je zapomenete zalít po opravdu dlouhou dobu, mohou jako obranu před nepříznivými podmínkami shodit již narostlá poupata a bude poté trvat mnohem déle, než opět vykvetou.

Nedostatek výživy brání vývoji květů

Tyto oblíbené pokojovky také vyžadují pravidelné hnojení, i když nemusí být nijak intenzivní. Abyste podpořili kvetení, bohatě postačí použití běžného hnojiva pro kvetoucí rostliny 1krát do měsíce během vegetační sezóny.

Škůdci nebo choroby africké fialky

Ve špatných podmínkách jsou tyto rostliny poměrně citlivé na škůdce, jako jsou například svilušky, molice a třásněnky. Při přemokření je mohou také postihnout houbové nebo bakteriální choroby, které se projevují skvrnami na listech nebo hnilobou. Pokud včas nezasáhnete, může rostlina dokonce odumřít.

Proč africká fialka nekvete iZdroj fotografie: Pixabay

Správná péče o africké fialky

Pokud chcete, aby vám africké fialky zaručeně vykvetly, pak jim musíte zajistit ty správné podmínky. Poskytněte jim jasné, nepřímé světlo: Umístěte rostliny blízko okna, které budou mít potřebné jasné, ale nepřímé osvětlení. V jejím okolí také udržujte stálou teplotu v rozsahu 15 až 21 °C). Zalévejte je pouze tehdy, když bude vrchní centimetr substrátu zcela suchý a vždy používejte vlažnou vodu. Vyhněte se tomu, aby se dostala na listy.

Fialky také pravidelně hnojte. Používejte vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo, a to každých 4 až 6 týdnů podle potřeby. Pravidelně také u nich kontrolujte výskyt škůdců a chorob a v případě jakéhokoliv podezření je okamžitě ošetřete. Pokud se tyto problémy opakovaně vrací, pak v místnosti, kde fialky pěstujete, zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu. To zabrání rozvoji houbových nebo bakteriálních onemocnění. A jakmile fialka zcela vyplní květináč, přesaďte ji – při této příležitosti ji také zbavte až třetiny nejstarších listů, podpoříte tak kvetení.

Jak jsou vaše osvědčené tipy pro péči o africkou fialku?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články