Renovaci a čištění nábytku zvládne obyčejný vlašský ořech: Odstraní skvrny, škrábance a vyleští zašlý povrch

K čištění a renovaci dřevěného nábytku nepotřebujete profesionální čističe z obchodů. Vystačíte si i s těmi domácími.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / NeoMeesje / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vlašský ořech se právem řadí mezi oblíbené potraviny. Obsahuje totiž celou řadu důležitých látek, které jsou pro lidské zdraví nezbytné. Ovšem velmi dobře se uplatní i jako pomocník při úklidu – a to zejména ve chvíli, kdy se snažíte vrátit lesk svému dřevěnému nábytku. Dokáže totiž nahradit drahé čističe nebo renovační směsi. Stačí vzít jeden jediný ořech do ruky a postupovat podle prověřeného schématu. Pokud budete pečliví, pak svůj starý dřevěný nábytek brzy ani nepoznáte.

Jak vyčistit nábytek vlašským ořechem

Při čištění dřevěného nábytku vlašskými ořechy postupujte pečlivě. Nejdříve povrch důkladně oprašte. Poté jemně třete znečištěná a poškozená místa nábytku vlašským ořechem, dokud nebudou vypadat přesně tak, jak chcete. Vše jemně přeleštěte měkkým hadříkem. Následně na něj naneste velmi malé množství olivového oleje a ten dovnitř vtírejte krouživými pohyby až do úplného vstřebání.

Opakujte, dokud nedosáhnete požadovaného lesku. Přebytečný olej nakonec setřete čistým hadříkem a máte hotovo. Pro jistotu však tuto metodu nejprve vyzkoušejte na malé a nenápadné ploše, abyste zjistili, zda je kompatibilní právě s vaší druhem dřevěného nábytku.

Jak vyčistit dřevěný nábytek ořechem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak odstranit skvrny z dřevěného nábytku

Na některé skvrny však tento postup stačit nemusí. Použijte na ně například směs jedlé sody a vody. Tu natřete na skvrnu, nechte působit 10 a 15 minut, a poté dočistěte krouživými pohyby za použití měkkého hadříku. Použít můžete také ocet smíchaný s vodou. Jednoduše vezměte jeden díl octa na tři díly vody, do roztoku ponořte hadřík a vyždímejte přebytečnou tekutinu. Tento přírodní čisticí prostředek rozetřete krouživými pohyby a poté setřete čistým hadříkem.

Pokud skvrna stále ještě nepustila, pak použijte citronovou šťávu a sůl. A jak na to? Vytvořte řídkou pastu, naneste ji na skvrnu, nechte několik minut působit a poté setřete. Na přírodní dřevo se však pro tento účel mnohem lépe hodí čistý, neředěný tea tree olej. Malé množství oleje kápněte na hadřík a pečlivě skvrnu vyčistěte. Pro jistotu však tento postup nejdříve vyzkoušejte na méně viditelném kousku vašeho nábytku.

Přírodní způsoby odstranění škrábanců

Ovšem DIY metody lze použít i pro eliminaci škrábanců na dřevěném nábytku. Kromě vlašského ořechu, kterým stačí škrábanec třít, dokud nezmizí, můžete použít třeba také majonézu. Naneste malé množství toho dochucovadla na hadřík a přetřete s ním škrábanec. Nechte působit přes noc a poté vyčistěte. Na světlejší dřevo použijte směs olivového oleje a octa.

Přírodní způsoby odstranění škrábanců iZdroj fotografie: Depositphotos

Naneste na škrábanec, nechte působit 10 až 15 minut a vyleštěte dosucha. Použít ovšem můžete i fix na nábytek nebo pastelku. V jejich případě jednoduše vyberte barvu, která odpovídá dřevu použitému na nábytek a vyplňte škrábanec co nejpečlivěji. Poté opět stačí doleštit hadříkem.

Jaké přírodní prostředky pro čištění dřevěného nábytku používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články