Na balkoně, v bytě nebo na zahradě: Máta osvěží jídlo a provoní domácnost, na jejím pěstování není vůbec nic těžkého

Máta je na českých stolech velmi oblíbenou bylinkou. Roste totiž velmi rychle a pokrmům dokáže dodat opravdu unikátní chuť.

i Zdroj fotografie: iStock / Mkkie / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování máty není nijak složité. Aby vás však obdařila hojnou úrodou (tedy množstvím lístků s výraznou chutí a jedinečnou vůní), musíte při jejím pěstování dodržovat několik důležitých zásad. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

Jak na optimální pěstování máty

Chcete-li správně pěstovat mátu, měli byste vědět, že preferuje slunné až polostinné stanoviště s úrodnou, vlhkou a drenážní zeminou. Vyžaduje také pravidelnou zálivku, ale nechce stát v mokru, takže země kolem ní musí být dobře odvodněná. Pro lepší kvalitu listů a prodloužení životnosti rostliny je také vhodné ji pravidelně stříhat – rozhodně se nedoporučuje odebírat lístky jednotlivě.

Tipy pro využití máty

Máta obsahuje téměř 40 účinných látek a díky tomu má mnoho použití. Díky mentolu je osvěžující a má skvělou chuť za studena i v teplých jídlech a nápojích. Mentol také znecitlivuje a chladí. Pro své dezinfekční účinky se používá v kosmetice i v domácí medicíně. Rovněž má blahodárný vliv na trávicí ústrojí.

Uplatnění máty v kuchyni

Klasická máta má velmi výraznou chuť a v teplých pokrmech mnoha lidem nechutná. Po vzoru Obelixe si tedy pečené maso s mátovou omáčkou nedávejte, ale zkuste třeba hrachovou polévku s pár lístky máty, která jí dodá svěžest. Jinak ji využijete spíše ve studené kuchyni a hlavně v nápojích. Mojito zná jistě každý, skvělá je do letních limonád s čerstvým ovocem, krásně ladí s melounem, jahodami, malinami i okurkou.

Jak správně pěstovat mátu iZdroj fotografie: Depositphotos

Výborná je ale i mátová voda: 5 lístků máty dejte do sklenice vody a nechte chladit v lednici několik hodin. Mátu můžete mírně pomačkat, aby se snáze vyluhovala, dle chuti přidejte plátek pomeranče, limetky či citronu. Vychlazený mátový čaj s kolečkem citronu také v letních dnech příjemně osvěží. Nasekanou mátu lze přidat do pesta na těstoviny nebo do salsy ke grilovanému masu. Na zimní dny si vyrobte mátový sirup nebo mátový likér.

Použití máty v kosmetice

Mátovou vodu využijete nejen na osvěžení. Díky znecitlivujícím a chladícím látkám tiší spáleniny od slunce – pokožku si potírejte namočeným tamponem, nebo přiložte na postiženou oblast nasáklé plátno. Účinná je i na akné. Vnitřně se doporučuje pít několikrát v týdnu. Zabíjí bakterie v ústech i v těle. Brání také zápachu z úst.

Máta v domácí medicíně

Mátový čaj má mnohostranné využití. Tiší žaludeční křeče, koliky, posiluje srdce, slinivku i játra, pomáhá léčit nechutenství, ulevuje od migrén, snižuje krevní tlak a užívá se při nespavosti. Přispívá k odbourání stresu a působí i jako přírodní afrodisiakum. Ve formě mastí, balzámů nebo oleje se využívá při léčbě ekzému, zklidnění kopřivky nebo jiné vyrážky. Výplach odvarem utiší bolest zubů a dezinfekčními účinky léčí záněty v ústech. Při bolesti v krku jej kloktejte. Při rýmě vložte hrst lístků do horké vody a pod osuškou inhalujte.

Pěstování máty má svá specifika. Pokud si je však osvojíte, budete se vždy těšit z maximální úrody

Jaké triky při pěstování a používání máty aplikujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články