Bobkový list nevyžaduje složité podmínky pro pěstování. K jeho rozmnožování použijte metodu řízkování. Řezy se sklízejí do dubna do června. Můžete použít výhonky živé rostliny.
Výhonek stříhejte se šikmými částmi dlouhými 6–9 centimetrů. Listy ze spodní části odstraňte, horní část nakrájejte na polovinu. Odstraňte také semena, která by mohla mladou rostlinku zbavit síly. Poté větvičky vložte na 12 hodin do vody.
Výhonky by neměly být suché
Jestli chcete nechat bobkový list zakořenit, použijte nahřátou půdu s neutrálním složením. Můžete použít například písek s rašelinou nebo mechem, vermikulit či perlit. K výsadbě se používají květináče, které mají velké drenážní otvory. Jsou naplněny drenáží po 2/3 objemu:
- Oblázky
- Pěnou
- Keramzitem
Připravenou půdu nasypte až na vrchol drenáže. Výhonky ošetřete v místě řezu stimulátorem a zasaďte do hloubky 2 cm. Povrch posypte hrubozrnným pískem o průměru 2 mm a dobře půdu navlhčete, aby mělo koření řádnou zálivku.
Jak o bobkový list pečovat?
Po výsadbě byste měli řízky pokrýt sklenicí nebo sáčkem a neustále udržovat teplotou 22–26 stupňů. Je to ideální rozmezí teplot k tomu, aby se bobkový list dobře rozmnožil. Čas od času rostlinu ze sáčku vysvoboďte a vyvětrejte.
Zalévejte pouze tehdy, když je půda úplně suchá, protože nadměrná vlhkost by mohla způsobit infekci a hnilobu. Vavřínový strom má rád rosení vodou, to můžete dělat klidně každý den. Kořeny se objeví asi po čtyřech měsících řádné péče. Poté můžete rostlinu vysadit na trvalé místo. V létě lze bobkový list přenést na balkon.
Vavřín snese i nízké teploty, starší rostliny zvládnou i -2 stupně, mladší rostliny však nevystavujte teplotě nižší než nula. Rád přezimuje v místnosti, kde je teplota od 3 do 18 stupňů. V tomto období také omezte zálivku. Jestli chcete vavřín využít v kuchyni, usušte si jeho listy, které se suší ve stínu, aby si zachovaly svou barvu.