Pěstování lilku ze semen krok za krokem: Optimální teplota a správné zalévaní zkrátí cestu k úspěchu

Lilek se řadí mezi poměrně náročné rostliny, jejichž péči se rozhodně nevyplatí zanedbávat. To samé platí i o jeho sazenicích.

i Zdroj fotografie: Karen and Brad Emerson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Téměř nic nechutná tak dobře, než čerstvě sklizené plody ovoce a zeleniny z vlastní zahrady. V každém soustě se úročí všechen čas a práce, kterou jste rostlinám v průběhu roku věnovali. Poměrně rozmarný lilek si můžete na své zahradě snadno vypěstovat, pokud jeho sazenicím dopřejete náležitou péči. Tato pravidla byste při jeho pěstování měli dodržovat.

Jak vysévat semena lilku

K výsevu si připravte vhodné pěstební květináče a naplňte je úrodnou kvalitní zeminou. Jakmile máte hotovo, vyhlubte do ni mělké ďolíčky a vložte semena lilku. Zakryjte je jemnou vrstvou hlíny a pomocí rozprašovače důkladně navlhčete vodou. Nakonec květináče zakryjte průhledným víkem nebo potravinářskou fólií a umístěte na slunný parapet, kde by se měla teplota konstantně pohybovat okolo 22 °C. Jednou denně víko nebo fólii nadzvedněte a nechte půdu vyvětrat. Následně opět navlhčete a přikryjte.

Jak pečovat o sazenice

Ve chvíli, kdy semena lilku začnou klíčit a objeví se první výhonky, fólii nebo víko z květináče odstraňte. V tuto dobu udržujte na další dva týdny stabilní teplotu mezi 16 – 18 °C. Díky tomu zesílí kořenový systém těchto mladých rostlin. Po dvou týdnech dopřejte sazenicím teplotu okolo 25 °C, abyste podpořili jejich růst.

Četnost a pravidelnost zálivky

Půda v květináčích by měla být téměř neustále mírně navlhčená. Četnost a množství zálivky se může měnit v závislosti na množství vlhkosti ve vaší domácnosti. Přesto by vlhkost v květináči neměla přesahovat 50 – 60 %. K zalévání rostlin použijte vždy odstátou vodu o pokojové teplotě. Mladé sazenice zavlažujte rozprašovačem nebo pipetou, aby proud vody rostliny nepoškodil.

sklizený lilek v bedýnce iZdroj fotografie: Pixabay

Vhodná hnojiva pro lilek

První příkrm vhodným hnojivem lze aplikovat zpravidla dva týdny po vyklíčení. Použít k tomu můžete obyčejný dusičnan draselný. 30 g této směsi nařeďte v kbelíku s vodou. Můžete si také připravit vyživovací směs z 1 lžičky dusičnanu amonného, 3 lžic superfosfátu, 3 lžic síranu draselného a kyblíku vody. Dávkujte 50 ml této směsi pod každou rostlinu. Po dalších dvou týdnech si připravte směs z 60 g superfosfátu a 25 g draselné soli rozpuštěné v kyblíku s vodou a dávkujte 100 ml na rostlinu.

Jak efektivně ochránit rostliny

Abyste mohli mladé sazenice ochránit před nemocemi a škůdci, jednou týdně je můžete ošetřit vhodným přípravkem. Po jeho aplikaci přesuňte rostliny na pár dní na stinné místo. Tímto stimulujete vývoj kořenového systému. Následně vraťte sazenice zpět a proveďte druhé hnojení. Přibližně 2 týdny před výsadbou na venkovní záhon také začněte sazenice lilku postupně otužovat.

Jak si vypěstovat lilek na zahradě

Jak pěstujete lilek na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články