Droždí je pro rostliny hotovou spásou: Pomůže rajčatům, okurkám i růžím

Droždí je novodobým svatým grálem pro výživu rostlin. Zjistěte, pro které druhy se nejlépe hodí. Správné použití je zásadní.

Půl hrnku cukru a droždí i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud máte v lednici přebytečné kvasnice, nevyhazujte je. Dají se totiž využít jako naprosto fantastické přírodní hnojivo, které vaše rostliny budou doslova zbožňovat. Kvasnice jsou bohaté na živiny, jež jsou pro růst rostlin nezbytné. Jde například o železo, měď, enzymy, esenciální kyseliny a minerální soli. Kromě toho obsahují také mnoho vitamínů, především vitamín D a vitamíny skupiny B, což rovněž prospívá zdraví rostlin.

Jak připravit kvasnicové hnojivo?

Aplikace toho hnojiva je opravdu velmi jednoduchá. Ze všeho nejdříve rozdrobte jednu kostku droždí do litru teplé vody a nechte kvasit při pokojové teplotě přes noc. Poté směs nařeďte čtyřmi litry vody a získáte tak pět litrů kvalitního hnojiva. Tuto směs můžete dále naředit, takže jeden díl kvasnicového základu postačí na tři díly vody. Ovšem u rostlin, které potřebují opravdu vysoký přísun živin, není už žádné další ředění třeba.

Poté tímto hnojivem své rostliny jednoduše zalijte. Hodí se na všechny rostliny v domácnosti, na zeleninu (obzvláště pro rajčata, papriky a okurky) i květiny na terase. Pokud chcete dosáhnout opravdu výborných výsledků, můžete rostliny zalévat tímto hnojivem i několikrát týdně – a to zejména v období růstového spurtu, kdy mladé sazenice teprve rostou a ještě nezačínají nasazovat na květy. Poté stačí droždím hnojit nanejvýš jednou za 14 dní.

Které rostliny je vhodné hnojit kvasnicemi, aby dobře prospívaly iZdroj fotografie: Pixabay

Proč používat hnojivo z droždí

Kvasnicové hnojivo má mnoho výhod. Po výsadbě zakoření sazenice mnohem lépe, a jejich kořeny budou silnější a odolnější vůči škůdcům. Rostliny také díky dodaným živinám narostou mnohem robustnější a mnohem rychleji a snáze budou nasazovat na květ či plody. A na zahradě se také zlepší půdní mikroflóra, omezí se výskyt škůdců a rostliny budou všeobecně více chráněné.

Které rostliny hnojit droždím

Kvasnicový koktejl ocení nejen balkonové či pokojové květiny, ale i ty zahradní, především rajčata, okurky, cukety či jahody. Stejně tak můžete hnojivo vyzkoušet i na orchideje nebo růže. Všechny rostliny se budou cítit lépe. A nezanedbatelnou výhodou je, že tato metoda je cenově velmi dostupná. Stačí jen pár korun za kostku droždí a můžete mít zálivku na celou zahradu.

Které rostliny je vhodné hnojit kvasnicemi, aby dobře prospívaly iZdroj fotografie: Depositphotos

Droždí je třeba doplnit popelem

Jednu nevýhodu však toto hnojivo přece jenom má – živé kvasnice totiž z půdy odčerpávají draslík, takže ho rostlinám musíte opět dodat. Skvělý je k tomuto účelu dřevěný popel, aplikovaný zhruba vždy s týdenním odstupem od hnojení kvasnicemi. Dřevěný popel obsahuje především draslík, vápník, hořčík a fosfor, které jsou důležité pro zdravý růst rostlin.

Dřevěný popel lze aplikovat na půdu buď přímo nebo ho smíchat s vodou a použít jako zálivku. Doporučuje se použít asi 1 až 2 šálky dřevěného popela na 10 metrů čtverečních zahrady. Je však důležité dbát na to, aby se popel rovnoměrně rozložil a nebyl aplikován příliš blízko kořenů rostlin, což by mohlo vést k jejich popálení.

Návod jak si jednoduše připravit hnojivo z droždí

Jak hnojíte svou zahradu v sezóně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články