Péče o pokojové rostliny zahrnuje mimo jiné hnojení. Účinná hnojiva však nehledejte v zahradnictví, ale u vás kuchyni.
Spousta pěstitelů se snaží během péče o své zelené svěřence vyhnout chemickým přípravkům, ať už jsou to nejrůznější postřiky nebo hnojiva ze specializovaných obchodů. Konvenční přípravky mohou být zdraví škodlivé a nevýhodou je i jejich vysoká cena. Mnohem více se vyplatí použít v péči o rostliny to, co máte doma. Mohou tím být kuchyňské ingredience jako bramborový škrob, ale i to, co se na první pohled jeví jako odpad. Poděkují vám za to vaše rostliny i peněženka.
Jak se starat o pokojové rostliny
Pokojové rostliny na rozdíl od těch venkovních mají v květináči omezený prostor s menším množstvím zeminy a tím pádem i menším množstvím živin. Je tedy na vás, abyste jim potřebné množství mikroelementů dodali – jak jinak než správným hnojením. Pokojovky uvítají především dusík, draslík, fosfor, železo, hořčík a zinek. Nemusíte kvůli tomu však spěchat do nejbližšího zahradnictví, stejně účinná hnojiva si můžete vyrobit sami doma.
Bramborový škrob pokojovky milují
Těžko byste hledali účinnější a levnější životabudič pro své rostliny, než je obyčejný bramborový škrob. Obsahuje totiž velké množství glukózy, draslíku, fosforu a vápníku. Navíc nemusíte vůbec nic vyrábět. Odstraňte z květináče zhruba 1,5 cm vrstvy zeminy. Vsypte jednu čajovou lžičku bramborového škrobu a lehce promíchejte se substrátem. Nakonec přisypte čerstvou vrstvu zeminy. Pokud tento krok přeskočíte, hrozí, že se v květináči objeví plíseň.
Když není škrob, pomůže kuchyňský odpad
V případě, že nemáte po ruce bramborový škrob, nic se neděje – postupů na výrobu domácích hnojiv je spousta. Stejnou službu jako bramborový škrob udělá i ten kukuřičný. Orchidejím, toulitkám, lopatkovcům a jiným kvetoucím rostlinám prospěje hnojivo z banánových slupek. Obsahují totiž spoustu hořčíku, draslíku a fosforu. Slupky usušte na slunci nebo v troubě, rozdrťte na malé kousky a rozemelte. Výsledný prášek smíchejte s vrchní vrstvou zeminy.
S pH půdy si poradí vajíčka a káva
Vyhazovat se nevyplatí ani takovou věc, jako je kávová sedlina. Je ideálním hnojivem pro kyselomilné rostliny, jakými jsou kapradiny, orchideje nebo toulitky. Kávovou sedlinu (bez cukru) zalijte ještě jednou vodou a rostliny zalejte. Naopak pro rostliny preferující zásaditou zeminu se hodí hnojivo z vaječných skořápek. Skořápky usušte, rozdrťte a poté rozemelte na jemný prášek. Ten smíchejte s vrchní vrstvou substrátu. Zalévat můžete také vodou, ve které jste vejce vařili.