Recept od zkušeného zahradníka, který přivede ke květu i ty nejzuboženější muškáty. A vyžaduje jen domácí suroviny

                   

Balkonové rostliny jsou na výživu velmi náročné a ani muškáty nepatří mezi výjimky. Pokud jim tedy dokážete připravit hnojivo přímo na míru, budete mít záruku toho, že pokvetou dlouho a vydatně. Cestu do zahradnictví si však klidně ušetřete – vystačíte si totiž jen s domácími surovinami.

Jaké druhy pelargonií hnojit

Vcelku nezáleží na tom, jaké druhy muškátů kvetou na vašem parapetu. Uvedená hnojiva se hodí pro všechny tyto druhy:

  • pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) alias převislé muškáty
  • muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum)
  • pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum),
  • pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty,

Jen vonné muškáty mají obvykle trochu jiné nároky na příjem živin, takže pro ně se hnojivo spíše nehodí a je třeba sáhnout po jiných druzích.

Hnojivo z plevele na balkonovky

Pro speciální hnojivo nepotřebujete do odchodu, místo toho si ho připravte sami z velmi jednoduchých a cenově dostupných surovin. Využijte například plevel, kterého se jindy na zahradě jen obtížně zbavujete. A jaké ingredience si vzít k ruce?

  • 1 kbelík plný plevele ze zahrady,
  • 30 až 50 gramů čerstvého droždí
  • a 10 litrů vody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ze všeho nejdříve naplňte plastový kbelík plevelem, který vám zbyl po pletí zahrady. Dobře stlačte a na závěr položte na povrch závaží, například těžký kámen. Do kbelíku nalijte horkou vodu a nechte 2 až 3 centimetry volného místa od okraje. Voda musí mít teplotu minimálně 80 °C. Přidejte čerstvé droždí, které jste předtím rozpustili v teplé vodě, kbelík dobře zakryjte igelitem a nechte 1,5 dne odpočívat na teplém místě.

Jak používat hnojivo z plevele

Vzniklý roztok před použitím přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:2 a každý muškát zalijte asi půl litrem roztoku. A poté, co půda absorbuje hnojivo, ho ještě zalijte čistou vodou. Již po několika dnech ošetření si všimnete, že vaše květiny zesílily a že listy získaly intenzivní tmavě zelenou barvu.

A proč vsadit právě na toho hnojivo a nikoli na přípravky z obchodů? Výhodou tohoto hnojiva (oproti například běžnému minerálnímu hnojivu) je jeho vyvážené složení, které dokonale ladí s vaším použitým substrátem, v němž muškáty rostou, a zároveň reflektuje jejich potřeby.

Jaké okrasné rostliny letos na balkoně pěstujete?

Skvělé je i hnojivo z čisté kopřivové jíchy. Vyzkoušejte podrobnější návod na jeho výrobu
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články