Řešení, kterým je třeba muškáty zalévat, aby celý rok bohatě kvetly. Zabezpečí snadné přezimování a syté barvy

Pokud chcete, aby naše muškáty vypadaly opravdu krásně a bezchybně po celou sezónu, dbejte na jejich dostatečné a správné hnojení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbené muškáty (Pelargonium) bývají na přísun živin poměrně náročné. Proto se vyplatí kombinovat více hnojiv tak, aby vždy dostaly přesně to, co potřebují. Hned na jaře jim nejlépe poslouží dusíkaté přípravky, tehdy totiž chceme, aby rostliny rychle rostly. Později jim pak pomůžeme lépe kvést s draselným a fosforečným hnojivem. S tekutým hnojením je třeba začít asi 2 týdny po výsadbě.

Jak v létě hnojit muškáty

V této době by již měly být rostliny dobře zakořeněné, takže později nebudou mít vůbec žádné potíže se vstřebáváním výživových přípravků. Muškáty je také vždy nejlepší přihnojovat zároveň s přísunem vody, tedy nejlépe při ranní nebo večerní zálivce. Naopak se snažte to nikdy nedělat v poledne, protože studená voda v kombinaci se silně prohřátou půdou působí negativně a mohla by rostlinám ublížit.

Pozor však dejte i na nepříliš dobře působící přehnojení muškátů. Tekuté hnojivo proto neaplikujte častěji než jednou za 2 až 4 týdny. Jeho častější použití totiž může způsobit zasolení půdy a vyplavování živin z ní. Podobného efektu bohužel dosáhnete i když si špatně přečtete návod k použití a hnojivo nezředíte ve správném množství vody. I to je tedy velmi důležité.

Přírodní hnojiva pro pelargonie

Muškáty ovšem není nutné přihnojovat pouze přípravky z obchodu, skvěle je lze vyživit i přírodními hnojivy, tedy bez jakýchkoliv umělých chemikálií. Mezi skvělé prostředky pro hnojení muškátů patří například kopřivový či přesličkový hnůj alias kejda. Použitím tohoto typu hnojiva totiž prospějete nejen samotným rostlinám, ale také jednoznačně zlepšíte vlastnosti samotné půdy – stane se propustnější a pomůže rostlinám lépe využívat živiny.

iZdroj fotografie: Freepik

A nejde tu jen o jejich správný růst. Snížit tak můžeme i riziko napadení svých muškátů plísněmi a škůdci. U kejdy je v tomto případě vhodné nejenom její použití prostřednictvím zálivky, ale také jako postřiku. Ředění však musí být o něco vyšší než v případě tekutého hnojiva. Navíc použití bez chemických hnojiv v podstatě bráníte tolik obávanému přehnojení – všechny tyto prostředky jsou totiž pro pelargonie zcela bezpečné.

Důležitá je také zálivka

Hnojíte správně, ale vaše muškáty přesto nekvetou? Pak si jdete pozor i na přísun vody. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není nutné muškáty vždy bez výjimky zalévat každý den. Naopak – nejlépe uděláte, pokud je s konvičkou navštívíte každé 2 až 3 dny. Řiďte se však samozřejmě i okolními podmínkami. Během opravdu horkého počasí je naopak leckdy nutné aplikovat zálivku i dvakrát denně.

Dejte však pozor na to, aby vaše muškáty nerostly na místě extrémně vystaveném dešti. Zejména tzv. anglické muškáty špatně reagují na kapky vody dopadající na jejich zelený habitus – květy pak mohou chytit plíseň, zešedivět a uschnout. Pomoc je však naštěstí snadná, truhlíky stačí vždy před větším deštěm přemístit na kryté místo a po odeznění nebezpečí je zase vrátit zpět.

Pěstujete muškáty v závěsných květináčích? Podívejte se na osvědčené tipy

Jaká je vaše metoda na osvědčené hnojení muškátů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články