Dopřejte muškátům tu správnou péči našich předků, odvděčí se vám bohatým kvetením po celé léto

                   

Muškáty alias pelargonie pěstovaly na svých oknech s oblibou už naše babičky. Propadli jste jim také? Pak byste měli docela jistě vědět, že toho ke své spokojenosti v žádném případě nepotřebují příliš. Stačí se jen držet několika základních postupů. Řada pěstitelů se bohužel každý rok dopouští stále stejných pěstitelských přešlapů.

Vyberte si ten správný druh

Pokud zatím nemáte s těmito květinami příliš zkušeností, pak vsaďte na pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) nebo pelargonie páskaté (Pelargonium zonale). Vypadají skvěle a nároky na péči mají víceméně podobné. Nejnáročnější jsou v tomto ohledu pelargonie velkokvěté (Pelargonium grandiflorum), jež se vám však odvděčí jedinečnou atraktivitou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Začněte tou správnou výsadbou

Pokud se o muškáty staráte správně, umí své okolí bez potíží oslnit spoustou nádherně barevných květů. Pro začátek byste měli vědět, jaký substrát potřebují. Listovka, písek a zahradní zemina ve stejném poměru – to je to správné tajemství úspěchu. Takže jestliže se nechcete spoléhat na specializované a drahé substráty z obchodů, pak si namíchejte podle tohoto schématu jednoduše svou vlastní směs.

Správná výživa jako základ ideální péče

Aby byly muškáty stále obsypané květy, je pro ně důležité zejména hnojení. Na co se tedy soustředit? Vybírejte komplexní hnojiva určená pro květ a aplikujte je každé dva týdny. A dávejte pozor také na přemokření, to tito krasavci přímo nesnášejí. Zalévejte je tedy střídmě. Mimo období velkých veder stačí vzít konvičku do ruky 2–3x týdně.

iZdroj fotografie: Freeimages

Další šikovné rady pro péči

Pro správný růst a kvetení potřebují muškáty také dostatek sluníčka a ochranu před větrem. Pořádná letní bouřka je dokáže opravdu nehezky polámat, takže je pro jistotu ukliďte někam do bezpečí. Pozornost věnujte i škůdcům a chorobám. Většinu z nich lze snadno zvládnout, musíte však proti nim zasáhnout včas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články