Tropická vedra petúniím nesvědčí: Zkušená floristika se podělila o to, jak je zachránit systémem výsadby – stihnete to ještě teď a s minimem námahy

                   

Balkonům, terasám a leckdy i letničkovým záhonům v posledních letech dominují petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida). A není divu. Nabízí totiž množství různých barev a variant květů a dokážou kvést opravdu celé léto. Aby však tyto květiny vypadaly opravdu krásně, potřebují k růstu ty správné podmínky.

Malý truhlík je pro petúnie záhubou

Pokud chcete mít krásné a zdravé petúnie a přitom je pěstujete na slunci, máte v zásadě jen dvě možnosti: buď je zasadíte do samozavlažovacího květináče nebo jim dopřejete opravdu velkou nádobu. Máme pro vás techniku, která vám pomůže s jejich pěstováním na terase. Už nikdy si nebudou stýskat na nedostatek zálivky. V první řadě jim opatřete vhodný substrát. Ideální je běžná zahradní zemina kombinovaná s dobře vyzrálým kompostem (poměr 2:1).

Na dno velkého květináče dejte vrstvu pěnového polystyrenu (malých kousků). Ten zasypte pískem a přidejte vrstvu zeminy. Takto pokračujte, dokud květináč nenaplníte. Doprostřed pak vsaďte menší květináč s petúniemi a dobře upěchujte. Horní vrstvu musí opět tvořit písek. Tento postup zabrání zhutnění půdy a postará se o to, aby se kořeny petúnií cítily za všech okolností dobře. Rostliny pak nebudou potřebovat ani příliš velké množství zálivky.

Ideální hnojení pro petúnie

Tvorbu květů u těchto rostlin můžete podpořit i správným hnojením. A jak na něj? Najděte si hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Obvykle se používá jedna polévková lžíce takového hnojiva (10 gramů) a to tak, že se jednoduše zředí v 10 litrech vody a použije se jako zálivka aplikovaná na mokrou půdu. Při pravidelném zavlažování tímto způsobem si petúnie udrží svěží a bohaté květy po celé léto.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny pěstovat s petúniemi

A pokud dáváte přednost vícedruhovým výsadbám, můžete vsadit na květiny, kterým se bude ve společnosti petúnií opravdu dařit. Vsadit lze na tyto druhy:

 • Million bells (Calibrachoa)
 • Paprskovka (Osteospermum eclonis)
 • Trpasličí slunečnice (Helianthus)
 • Šalvěj zářivá (Salvia splendens)
 • Hledíkovka (Nemesia strumosa)
 • Tařicovka přímořská (Lobularia maritima)
 • Bacopa (Sutera cordata)
 • Lobelka drobná (Lobelia erinus)
 • Smatovka alias černooká Zuzana (Thunbergia alata)
 • Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula)
 • Sporýš (Verbena)

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování petúnií a dalších balkonových rostlin?

Chcete své petúnie přírodně vyživit? Pak vyzkoušejte univerzální růstové hnojivo z obyčejných slupek od banánu
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články