I v zimě můžete mít okurek habaděj, pěstovat se dají i na parapetu

I obyčejný parapet v obývacím pokoji se může proměnit v ideální místo pro pěstování okurek – je však třeba dodržet několik důležitých bodů.

I v zimě můžete mít okurek habaděj, porostou i na parapetu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte chuť na čerstvé okurky i během zimních měsíců? Díky několika tipům a trikům si můžete tyto křupavé pochoutky vypěstovat přímo na okenním parapetu. Pokud začnete již nyní, budete mít první úrodu opravdu brzy.

Výběr správné odrůdy je zásadní

Při pěstování okurek v místnosti volte rané nebo středně rané hybridy, které dávají plody do 40 až 44 dnů po vzejití sazenic. Tyto hybridy, označené jako F1, se totiž soustředí spíše na tvorbu plodů než listů, což je rozhodně žádoucí.

Čím je třeba začít

Okurkám se daří v teple a na slunci, jak informuje web iReceptář. Proto vyberte okenní parapet orientovaný na jih a izolujte jej od průvanu, aby sazenice příliš neprochladly. Použijte nádoby o velikosti 6 až 8 litrů na rostlinu a naplňte je kyprou a na živiny bohatou půdu. Jakmile sazenicím vyroste 5 až 6 listů, připravte opěrnou konstrukci. Do půdy zapíchněte přibližně 1,5 metru dlouhé tyčky a propleťte mezi nimi provázek, abyste vytvořili mříž.

Okurky vyžadují 6 až 8 hodin umělého osvětlení, které začíná v 7 hodin ráno. Zajistěte teplotu v rozmezí 22 až 24 °C a vlhkost vzduchu mezi 75-80 %,“ radí naše čtenářka Miroslava P. z Dobré, která takto okurky pěstuje již řadu let. A přidává i další tipy. Okurky zalévejte 1 až 2krát denně podle potřeby a dbejte na to, aby půda zůstávala vlhká. K zavlažování používejte stojatou vodu pokojové teploty. S přihnojováním začněte 1,5 až 2 týdny po objevení prvního listu a po sedmi dnech tento postup zopakujte, abyste podpořili růst.“

10 kapek tohoto přírodního léku ochrání okurky před všemi nemocemi a budou rodit non-stop až do pozdního podzimu

Jak na řez parapetových okurek

Web SnadnoBydlet doporučuje počkat, až rostlina vytvoří přibližně 6 listů, a poté výhony zaštípnout a ponechat pouze dva spodní. Tento postup udržuje rostlinu nízko, minimalizuje její namáhání a podporuje bohaté nasazování plodů. A jakmile se oteplí, tedy obvykle kolem dubna, zvažte přesunutí rostlin okurek na balkon nebo okenní parapet, aby byly maximálně vystaveny slunečnímu záření a lépe rostly.

Sklizeň okurek až do podzimu zprostředkuje výživa z chleba a jódu iZdroj fotografie: Freepik
Pěstování okurek není žádná raketová věda – pokud totiž víte, jak na to, zvládnete to i bez záhonu nebo dokonce vyhřívaného skleníku.

Já je během této citlivé doby podporuji hnojivem z dřevěného popela (stačí jedna lžíce na rostlinu). Toto hnojivo jim totiž dodá všechny důležité prvky v čele s draslíkem, který pomáhá rostlinám lépe odolávat stresu, zlepšuje kvalitu plodů a posiluje jejich odolnost vůči chorobám. A to je přesně to, co během této doby potřebují. Čím dalším hnojit tyto rostliny jsme radili již v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. A pomohli jsme i s jejich výsadbou.

Jakou zeleninu pěstujete na parapetu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články