Okurky už nemusíte kupovat, můžete si je vypěstovat na parapetu

Pokud toužíte po vlastní úrodě okurek i v zimě, dejte se do jejich pěstování ještě dnes. Stačí dodržovat pár určitých pravidel a za pár měsíců budete sklízet úrodu z parapetu.

sazenice okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky bezesporu patří mezi jednu z nejoblíbenějších plodin nejen pro svou svěží a lehkou chuť, ale také velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Díky velkému množství vody dokáží organismus skvěle hydratovat, a navíc jsou dokonalou přísadou i přílohou k téměř jakémukoliv pokrmu. Podle webu iReceptář si snadno vypěstujete vlastní úrodu i za oknem. Sami jsme to kdysi zkoušeli a nebylo to vůbec špatné.

Výhody pěstování vlastních okurek

Okurky prodávané v zimních měsících se absolutně nedají srovnat s čerstvě sklizenými v létě. Jejich chuť bývá často planá nebo naopak nahořklá. Protože jsou z větší části tvořené vodou, mohou se také rychleji zkazit. Vyplatí se proto investovat trochu svého času a začít s jejich pěstováním na parapetu co nejdříve. Zajistěte jim ty nejlepší životní podmínky a dopřejte nadstandardní péči v podobě hnojiv. Čím hnojit tyto rostliny jsme radili již v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Na co si dát při pěstování okurek pozor

Začněte výběrem správné odrůdy. Z důvodu absence opylujícího hmyzu musíte zvolit ty, které nevyžadují opylení. Myslete také na to, že jsou dny mnohem kratší a vzduch v místnosti zpravidla sušší. Pokud listy okurek začnou žloutnout, začněte co nejdříve jednat. Jak si s tímto problémem poradit jsme psali již dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.

pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pečovat o okurky

Důležitou roli hraje vhodné umístění a kvalita použitého substrátu, který musí být velmi úrodný a dobře propustný. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 20 – 24 °C. Nezapomeňte jim zajistit dostatečnou vlhkost. Vždy je zalévejte vodou o pokojové teplotě a listy zvlhčujte pomocí rozprašovače. V případě potřeby rostliny osvětlujte speciálními lampami, abyste podpořili procesy fotosyntézy, a pravidelně rostliny hnojte, jak doporučuje i internetový portál AAzdraví.

3 bylinky, které na parapetu porostou i začátečníkovi. Vysít je můžete klidně uprostřed zimy

Jak na výsadbu okurek

Nejprve nechte semena vyklíčit. Poté si připravte květináč s drenážními otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat a naplňte jej připraveným substrátem do výšky 5 cm pod okraj. Vzrostlé sazenice vysaďte a pravidelně kontrolujte. Po zhruba 35 – 40 dnech by se měly objevit první plody, jak potvrzuje i naše čtenářka Gabriela O. z Hodonína: „Už pátým rokem pěstujeme okurky na parapetu a užíváme si čerstvou zeleninu po celý rok.“

Jaké máte zkušenosti s pěstování okurek na parapetu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články