Nenechte okurky žloutnout, skvělou prevencí zálivka z cibulových slupek

Změna barvy listů dokáže pěstitele okurek zaskočit. Dopřejete-li však okurkám dostatek živin, nemáte se čeho bát. Pomůže infuze z cibulových slupek.

Napadené okurky i Zdroj fotografie: Jerzy Opioła / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pravidelnou péči si žádají stálice českých zahrad – okurky. Pokud se jí jim nedostává, objevují se problémy, jakými jsou žloutnutí listů, zasychání plodů nebo plísňová onemocnění. Jakmile zpozorujete podezřelé žloutnutí okurek, zbystřete, protože se vám snaží sdělit, že se s nimi něco děje, pravděpodobně trpí nedostatkem živin. Zcela nejlepší je se takovému problému vyhnout – jako preventivní opatření poslouží slupky z cibule.

Proč dochází k žloutnutí okurek

Změní-li okurkové listy barvu ze zelené na žlutou, znamená to, že s nimi není něco v pořádku. Žloutnutí a flekatění listů může mít řadu příčin. Prvním je nedostatek světla, kdy si listy okurek vzájemně stíní, a proto žloutnou. Řešením je pravidelné odstraňování přebytečných listů. Za problémem ale může stát také nedostatek živin, který vede v horším případě i ke žloutnutí a upadávání plodů. V takovém případě je třeba začít rostliny častěji hnojit, aby měly dostatek draslíku, dusíku a fosforu. Ideální je například domácí zákvas z kopřivy.

Proti žloutnutí okurek použijte cibuli

Některé problémy v pěstování zeleniny se jen těžko řeší, proto je nejlepší jim předcházet. V případě okurek, které jsou obzvlášť náročné jak na závlahu, tak na živiny, vám dokáží pomoci cibulové slupky. Obsahují totiž celou řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků, které vám pomohou udržet okurky v kondici a zabránit žloutnutí listů. Kromě toho je ochrání před plísněmi, na které jsou okurky obzvlášť náchylné.

Příprava cibulové tinktury není nijak složitá a zvládne ji i zahradník začátečník. Do dostatečně velkého hrnce vhoďte hrst cibulových slupek a zalijte je 10 litry vody. Umístěte na sporák, přiveďte k varu a vařte po dobu 5 minut. Nakonec nechte roztok zcela vychladnout a přeceďte. Zbylé slupky hoďte na kompost. Než se vrhnete na hnojení, hotovou infuzi zřeďte dalšími 10 litry vody. Finální tekutinou zalévejte okurky jednou za dva týdny.

Žloutnutí listů okurek iZdroj fotografie: Scot Nelson / Creative Commons / CC BY
Změní-li okurkové listy barvu, znamená to, že s nimi není něco v pořádku.

Předejděte plísňovým chorobám

Častou příčinou, proč listy okurek změnily barvu, jsou choroby, především plíseň okurková nebo padlí, které se projevuje bílými skvrnami. V obou případech rostliny postupně chřadnou a časem uhynou. Nejlepší obranou proti plísním je prevence. Předejít vám problému pomůže například domácí postřik z česneku. Pokud pěstujete okurky ve skleníku, pravidelně ho větrejte. Rozjela-li se již nemoc ve velkém, nezbyde vám, než se uchýlit k použití chemických fungicidů. Napadené části (v nejhorším případě celé rostliny) odstraňte a spalte, aby se choroba dále nešířila.

Jak předcházet plísni na okurkách

Co děláte proti žloutnutí listů u okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články