Když okurky vadnou, k životu je probudí česnek

Skomírající okurky dokáží zarmoutit každého zahradníka. Účinný lék pro ně však máte vždy po ruce, okurky zachrání hřebíček a česnek.

Chyby v hnojení rajčat a okurek: Nerovnoměrné zalévání a mnoho soli i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Čas od času se s tím setká každý zahradník – těšili jste se na bohatou úrodu, ale okurky místo toho skomírají a vadnou, listy žloutnou a o plodech nemůže být ani řeč. Na vině mohou být choroby, škůdci i prudké změny počasí. V prvním případě se zamyslete, zda se okurkám dostává dostatek vláhy. Pokud jste si jisti, že okurky skomírají i přes dostatečnou zálivku, dopřejte jim účinný lék. Zapomeňte na drahá průmyslová hnojiva a vsaďte raději na přírodu – okurky vrátí mezi živé česnek a koření.

Když okurky vadnou, pomůže česnek

Česnek a hřebíček jsou přírodní antibiotika, která prospívají nejen lidem, ale i rostlinám. Pokud vaše okurky (nebo i cukety) vadnou, připravíte z nich jednoduše zálivku, která je zase postaví na nohy a donutí je kvést a plodit. Oloupejte tři stroužky česneku a do každého z nich zapíchněte čtyři kousky hřebíčku. Nakonec vše zalijte dvěma litry vody a nechte po dobu 24 hodin louhovat. Po uplynutí této doby vše rozmixujte a doplňte tolik vody, aby výsledkem byly tři litry tekutiny.

Před samotným hnojením je potřeba koncentrát rozředit – jednu sklenku přípravku rozmíchejte v pěti litrech vody. Každý keřík zalijte půl litrem tekutiny a dbejte při tom na to, abyste zbytečně nenamočili listy rostlin. Hnojte jednou za měsíc vždy ve večerních hodinách. Výsledky budou znát již po prvním použití – okurky oživnou, začnou rychleji růst a nasazovat plody.

Plodící okurky iZdroj fotografie: Pixabay

Okurky dokáže zdecimovat plíseň

Strašákem všech pěstitelů okurek je padlí a jiné plísňové choroby. I s těmi vám dokáže pomoci obyčejný česnek, stačí si z něj připravit výluh. Několik stroužků česneku zalijte pěti litry vroucí vody a nechte jeden den louhovat. Nakonec směs sceďte, rozřeďte čistou vodou v poměru 1:3 a přelijte do lahve s rozprašovačem. Napadená místa ošetřujte vždy navečer, kdy již nesvítí přímé slunce. Proti plísním můžete okurky ochránit i postřikem z mléka a mýdla.

Seznamte se s cucamelonem, okurkou odolnou vůči plísním

Jak hnojíte a chráníte okurky v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články