Kopřivy nevyhazovat, za hnojivo z nich bude zahrada vděčná

Pokud hledáte přírodní prostředek k vyživení své zahrady, pak vsaďte na docela obyčejné kopřivy. Obsahují spoustu cenných látek.

Všem rostlinám se bude dařit jedna báseň, stačí je hnojit kopřivami i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kopřiva není právě oblíbenou rostlinou. Ovšem i když se jedná o vytrvalý plevel, zkušení zahradníci vědí, že tato rostlina má v zahradě mnoho využití. Je bohatá na různé prvky (například hořčík, železo, dusík, vápník, draslík a křemík) a také na minerály. Kopřivy pomáhají rostlinám prospívat, přinášejí bohatou úrodu a zlepšují jejich imunitu. Hnojivo je však třeba připravit tím správným způsobem.

Jak vyrobit kopřivové hnojivo

Výroba kopřivového hnojiva je poměrně jednoduchá. Začněte sběrem kopřiv – pro začátek vám bude stačit 1 kg. Nejlepší volbou jsou mladé rostliny, které ještě nezačaly kvést (ale pokud je už nenajdete, sáhnete po jakýchkoli). Poté si připravte 10 litrů vody (vhodná je dešťová). Nalijte vodu do plastové nebo keramické nádoby (nepoužívejte betonové nebo kovové nádoby). Do vody přidejte nakrájené kopřivy a vše umístěte na zastíněné místo. Denně směs promíchávejte.

Připravte se na to, že zrající hnojivo bude vydávat nepříjemný zápach, takže nádobu částečně zakryjte a udržujte ji mimo dosah všech citlivých nosů. Zápach můžete zmírnit přidáním čedičové mouky. A za jak dlouho bude hotovo? Proces fermentace potrvá přibližně dva týdny – poznáte to snadno. Jakmile pěna zmizí z povrchu tekutiny, pak je proces úspěšně završen. Kopřivové hnojivo je vysoce koncentrované, proto je potřeba ho před použitím naředit vodou v poměru 1:10 (a samozřejmě přecedit, abyste si neucpali konev).

Jak používat kopřivové hnojivo

Rostliny zalévejte jednou za dva týdny. Ale aplikovat ho můžete i jako postřik. V takovém případě hnojivo nejprve nařeďte vodou v poměru 1:20. Kromě výživy se tento roztok pro postřik k hubení mšic a svilušek. Pro boj s plísní šedou a padlím zřeďte hnojivo v poměru 1:10. Na velmi chudých půdách je pak vhodné přidat navíc i dřevěný popel.

hnojivo z kopřiv iZdroj fotografie: Depositphotos

Kterým rostlinám prospívá kopřivové hnojivo

Na zahradě ocení tuto výživu celá řada druhů – tady jsou některé z nich.

  • Zelenina (okurky, lilek, celer, dýně, rajčata, zelí, brambory, cuketa, květák, fazole, kapusta)
  • Jehličnany
  • Kvetoucí rostliny (petúnie, růže, muškáty)
  • Ovocné stromy a keře (maliny, jahody)

Za zmínku stojí, že kopřivové hnojivo také velmi prospívá trávě. Pomáhá zintenzivnit barvu listů a činí ji celkově odolnější.

Kopřivy jsou plné živin, za hnojivo z nich bude zahrada vděčná iZdroj fotografie: Freepik

Které rostliny kopřivy právě nemilují

Ale ne všechny druhy budou z toho hnojiva nadšené. Těmto druhům se proto raději vyhněte:

  • Vřes, azalky a rododendrony
  • Česnek, hrášek, fazole, cibule, mrkev, kořenový celer, ředkvičky, pórek, špenát, salát a petržel

Pro ty se mnohem lépe hodí jiné výživové prostředky. Skvěle je například hnojivo z droždí nebo z dřevěného popela. Pokud jde o rostliny kyselomilné (vřesy, azalky apod.), pak můžete sáhnout i po kávové sedlině nebo po o docela obyčejném octu (ale pozor – ten upraví pH půdy do žádoucích hodnot, ale sám o sobě rostlinám příliš živin nedodá – to budete muset zařídit jinak).

Která přírodní hnojiva patří na zahradě mezi vaše nejoblíbenější?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články