Jak na bohatou úrodu jahod: Pomocnou ruku podá dřevěný popel

K hnojení rostlin na své zahradě můžete využít i zbytky ze své domácnosti. Za pár korun tak nahradíte drahá chemická hnojiva a rostlinám dopřejete tu nejlepší možnou výživu.

Šikovný pomocník dřevěný popel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jahody patří jednoznačně mezi nejchutnější a nejoblíbenější plody letní sezony. Aby byla vaše úroda opravdu velká, musíte svým rostlinám zajistit ty nejlepší životní podmínky a pravidelně je vyživovat vhodnými hnojivy. Jedině tak podpoříte jejich růst a ochráníte je před škůdci i nákazou nemocemi nebo vznikem plísní. Sbírejte v létě plné košíky jahod pomocí tohoto osvědčeného triku.

Jak správně pěstovat jahody

Jahod není nikdy dost, proto než se pustíte do výsevu nebo výsadby, musíte pro ně zvolit správné místo. Velmi dobře se jim daří vedle česneku, který je chrání před slimáky a dalšími druhy škodlivého hmyzu. Nejdůležitější je pro jejich správný vývoj dostatek světla, tepla, vody a potřebných živin. Mezi základní stavební kameny patří draslík, dusík a fosfor, bez kterých vám jahody neporostou.

Čím ošetřovat jahody

Nemusíte nutně kupovat drahá chemická hnojiva plná nebezpečných látek. Tyto směsi ve skutečnosti často napáchají mnohem více škody než užitku a jejich pravidelné používání ohrožuje rostliny na vaší zahradě i vaše zdraví. Na dosah ruky přitom máte přírodní alternativy, jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější. Ve vaši domácnosti se najde spoustu organických zbytků, které k ošetření rostlin snadno využijete.

Čerstvé nakrájené jahody iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyživte jahody dřevěným popelem 

Používání dřevěného popela má hned dvojí účinek. V první řadě tím půdu obohatíte o vzácné složky a prospěšné látky, které popel obsahuje a v druhé řadě jahody ochráníte před škůdci. Přes ostré hrany popela šneci ani slimáci nepřelezou a vašim rostlinám se oklikou vyhnou. Účinně tak jahody ochráníte a zajistíte si opravdu bohatou úrodu plnou velkých a sladkých plodů.

Příprava hnojiva z dřevěného popela

Pokud chcete směs z popela ještě obohatit smíchejte jej s tabákem. Nikotin je pro většinu druhů hmyzu jedovatý. Na 2 kg dřevěného popela připadá asi 1 kg tabáku. Obě tyto složky důkladně promíchejte a nasypte na listy, stonky i okolo jahod. Začněte s ošetřením jahod na jaře a pokračujte až do června. Výskyt škůdců tak můžete snížit až o 70 %.

Jarní péče o jahody

Čím ošetřujete jahody v květnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články