Krásné a pestře vybarvené květy muškátů zařídí síran draselný

Hnojení muškátů nemusí být vůbec složité, stačí se držet osvědčených postupů. Potěší vás krásnými květy po celou sezónu.

jak hnojit muškáty, aby kvetly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty jsou velmi populární květiny pro své krásné květy, které dlouho vydrží (některé vám pak mohou nabídnout i příjemnou vůni – ale nikoli květů, nýbrž listů). Pro růst a vývoj těchto rostlin je však velmi však důležité správné hnojení. Jedním z možných hnojiv pro muškáty je síran draselný.

Síran draselný a muškáty

Hnojení muškátů síranem draselným je běžnou praxí, která pomáhá stimulovat růst rostlin a podporuje jejich kvetení. Je však třeba ho správně aplikovat, jinak může vašim rostlinám spíše ublížit. Síran draselný lze zakoupit v obchodech se zahradnickými potřebami. Na obalu by mělo být uvedeno množství, které máte přidat na litr vody. Obvykle se doporučuje používat na tento objem 1 čajovou lžičku.

Muškáty zalévejte hnojivem ze síranu draselného přibližně jednou za dva týdny během vegetačního období (tedy v období od jara do podzimu). U zimujících muškátů se však tomuto hnojivu vyhněte, protože by mohlo poškodit jejich kořeny. Další dávka přijde na řadu až ve chvíli, kdy muškáty začnou znovu obrážet.

Jak hnojení síranem prospívá

Síran draselný je univerzální hnojivo, které neobsahuje chloridy a je tedy vhodné i pro rostliny citlivé na chlor (např. ovocné stromy, brambory, košťálovou zeleninu a další). Obsahuje množství síry a oxidu draslíku, které jsou pro rostliny velmi důležité. Draslík zvyšuje mrazuvzdornost a zároveň ovlivňuje i jejich vodní režim (nejsou tedy ohroženy rychlým úhynem v případě krátkodobého nedostatku vláhy). Hnojivo se aplikuje přímo do půdy a poté se zalije vodou (ale lze ho rozmíchat i do zálivky, v takovém případě by se však nemělo dostat na listy rostlin).

Jak pěstovat muškáty, aby měly co nejvíce květů iZdroj fotografie: Pixabay

Muškáty však síranem draselným vyživujte vždy střídmě a nepřelévejte je, aby nedošlo k přesycení zeminy solí, což může vést k jejich špatnému růstu. Na druhé straně však nedostatek hnojiva může vést k nedostatečnému vývoji květů. Při aplikaci síranu draselného je tedy důležité zvolit správnou dávku a pravidelně kontrolovat stav všech rostlin. Pamatujte si také, že pokud jsou muškáty oslabené například po útoku škůdců nebo trpí jinými problémy, může být vhodné odložit aplikaci hnojiva klidně i o několik týdnů a nechat je plně zotavit.

Co ještě vědět o síranu

Výhodou použití síranu draselného pro muškáty je jeho univerzálnost a vysoká účinnost. Díky tomu, že toto hnojivo neobsahuje chloridy, je vhodné i pro citlivé rostliny a zároveň dokáže zajistit dostatečné množství draslíku i těm nejnáročnějším plodinám (například bramborám). Na zahradě ho tedy lze používat vcelku univerzálně – rozhodně se nehodí jen na muškáty.

Které balkonové rostliny budete letos pěstovat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články