Jak si levně namnožit petúnie? Správný postup pro nekonečnou zásobu petúnií

Petúnie jsou oblíbenými okrasnými rostlinami na zahradu, parapety a balkóny. Jsou poměrně nenáročné a s pomocí následujícího návodu si je jednoduše namnožíte.

Zdroj fotografie: Pixabay

Pěstování petúnií je oblíbeným způsobem, jak si jednoduše vytvořit krásnou živou dekoraci do truhlíku či do květináče na zavěšení. Petúnie existují v mnoha různých barevných odrůdách a variacích. Ovšem cena za sazenice bývá občas poměrně vysoká. Naštěstí však existuje jednoduchý způsob, jak si petúnie namnožit pomocí řízků. Bez problémů tak vytvoříte nové okrasné truhlíky téměř s nulovými náklady.

Řízkování petúnií

Pro zahradu, která bude hrát všemi barvami nemusíte kupovat několik kusů sazenic od každé barevné odrůdy. Bohatě postačí, když pořídíte jeden kus a necháte trochu povyrůst. Následně z jedné rostliny bez problémů vytvoříte až 10 řízků. Každý řízek by měl mít délku zhruba 5 až 7 centimetrů. Pro zakořeňování oddělte ze spodní části listy a hlídejte, aby byl na řízku alespoň jeden či dva pupeny. Případná poupata ale kvůli rychlejšímu zakořeňování raději odstraňte.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Zakořeňování a péče o malé sazenice

Aby řízky vytvořily kořeny, musíte je umístit do propustného substrátu, který budete udržovat v optimální vlhkosti. Každý řízek ošetřete zakořeňovacím stimulátorem a umístěte do zeminy vytvořené smícháním rašeliny a perlitu. Řízky zakryjte průhlednou fólií nebo plastovým sáčkem a umístěte na stinné místo. Pravidelně kontrolujte, jestli je zemina dostatečně mokrá.

Zdroj fotografie: Canva

Přesazení na záhon, do truhlíku nebo květináče

Až se na jednotlivých řízcích začnete pozorovat růst, jde o znamení, že zakořenění proběhlo v pořádku. Tehdy můžete odstranit vrchní průhledný kryt a dále pokračovat v pravidelném zalévání. Zhruba za dva týdny se sazenice petúnií natolik zvětší, že již mohou začít tvořit květy. Právě tehdy je můžete přemístit do truhlíku, květináče či přímo na záhon, kde budou dělat parádu.