Tajná metoda péče o petúnie, kterou mnoho lidí nezná: Jedině takhle zůstanou krásné až do pozdního podzimu

Petúnie miluje mnoho lidí. Bohužel ne každý zná postupy péče, které je dokážou udržet krásné po celé léto až do podzimu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nádherně a pestrobarevně kvetoucí petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) se na balkónech a terasách objevují opravdu často. Aby však zůstaly krásné a stále vás zásobovaly květy, musíte vsadit na speciální druh péče. Jedině tak zůstanou tyto rostliny krásné opravdu až do pozdního podzimu.

Vsaďte na pravidelné zaštipování

Pokud si tyto nádherné květiny chcete užívat celé léto a dost možná ještě mnohem déle, pak se jako první naučte správný postup zaštipování. A jak na to? Pro nepřetržité a dlouhodobé kvetení je nutné seříznout výhony jednou týdně, a to nejenom na počátku pěstování, ale dokonce i v době, kdy rostlina kvete! Ujistěte se také o tom, že žádný z těchto výhonů není delší než půl metru. I to totiž petúniím pomůže k dlouhotrvajícímu kvetení.

Kde petúnie pěstovat – možností je více

Petúnii se vždy snažte sázet na slunné místo, kde bude sluníčko svítit přes den co nejdéle. Tato květina totiž miluje hodně slunečního záření. Ale pozor – není tak odolná jako mnohé jiné slunomilné letničky, takže zároveň vyžaduje i častou zálivku. Pokud ji nedokážete zajistit, pak své květiny vysaďte do samozavlažovacího květináče – ten je vždy sázkou na jistotu.

Jak na zálivku petúnií

Pokud je to na vaší zahradě jen trochu možné, pak jednoduše sbírejte dešťovou vodu a petúnie s ní zalévejte. Měkké vodě totiž tyto květiny dávají přednost před obyčejnou vodou z vodovodu. Nezalévejte je také každých pár dní, ale vždy alespoň dvakrát denně, a to ráno a večer (frekvenci sníží již zmíněné samozavlažovací květináče).

iZdroj fotografie: Pixnio

Jak na hnojení petúnií

Myslete také na to, že petúnie rozhodně patří mezi ten typ květin, které dokážou velmi rychle absorbovat všechny živiny z půdy ve svém okolí, a proto je třeba všechny živiny neustále doplňovat. Nebojte se přehnojení, to se stát téměř nemůže. A jak tedy petúnie správně hnojit? Pokud nezainvestujete do pomalu se uvolňujícího hnojiva, pak jednoduše smíchejte živný roztok se zálivkovou vodou 1 až 2krát týdně.

Další tipy pro pěstování petúnií

Jednu věc však tyto květiny zaručeně nesnášejí: deště. Pokud tedy venku začnou hrozit bouřkové mraky, pak truhlíky okamžitě odneste na chráněné místo. Pokud by totiž petúnie mokly příliš často, pak by u nich hrozil rozvoj plísní a dalších závažných chorob. A ty je mohou velmi rychle zcela zahubit.

Vhodní společníci do truhlíku

A ještě jedním způsobem si můžete pojistit zdraví svých petúnií – správnou výsadbou. Stačí k nim přisadit rostliny, které jim mohou prospět. A o jaké jde?

  • Million bells (Calibrachoa)
  • Paprskovka nádherná (Osteospermum eclonis)
  • Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
  • Bacopa (Sutera cordata)
  • Lobelka drobná (Lobelia erinus)
  • Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)
  • Smatovka alias černooká Zuzana (Thunbergia alata)
  • Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula)
  • Sporýš (Verbena)
  • Hledík větší (Antirrhinum majus)
  • Šalvěj zářivá (Salvia splendens)
  • Hledíkovka (Nemesia strumosa)
  • Tařicovka přímořská (Lobularia maritima)
  • Ostálka alias cínie (Zinnia elegans)
  • Aksamitník alias afrikán (Tagetes)
Mezi osvědčené tipy pro pěstování petúnií a dalších balkonových rostlin patří také příprava hnojiva z banánových slupek

Jaké okrasné rostliny letos pěstujete na své terase nebo balkoně?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články