Jižní balkon prospívá bylinkám, petúniím i tradičním muškátům

                   

Balkon nebo terasa přinášejí majitelům nejen oázu klidu a skvělé místo na ranní šálek kávy, ale také možnost vypěstovat si vlastní bylinky na vaření. Jižní balkon je kromě bylinek zaslíbený i mnoha květinám, které doslova milují sluneční paprsky a letní žár, navíc nepotřebují příliš vody. Jasnou volbou jižní strany pro všechny, kteří nechtějí trávit zahradničením dlouhé hodiny, jsou petúnie, převislé surfinie i tradiční muškáty.

Bylinky pro středomořskou kuchyni

Vlastní oregano na domácí pizzu nebo do italské rajčatové polévky? Dobromysl, která je známá pod názvem oregano, si snadno vypěstujete v květníku nebo truhlíku spolu s ostatními bylinkami středomořské kuchyně. Na jižní stranu byste měli vybírat bylinky, které snesou celodenní sluneční paprsky a nepotřebují intenzivní zálivku, jako jsou:

  • levandule,
  • rozmarýn,
  • tymián nebo
  • šalvěj.

V kuchyni ovšem využijete i vavřín, který se při vaření používá pod názvem bobkový list a je to nejen stálezelená rostlina, ale také se v květníku dobře vyjímá.

Petúnie a surfinie pro milovníky mnoha květů

Baví vás sedět v záplavě mnoha barevných květů? Jasnou volbou by měly být petúnie. Pocházejí z oblasti Argentiny a Brazílie, jsou zcela nenáročné na pěstování a z mnoha druhů si vybere každý. Velmi zajímavé jsou převislé varianty petúnií i surfinií, které tvoří pásy květů dlouhé až 1,5 metru. Petúnie lze navíc doplnit převislými lobelkami nebo krásně barevně sladit s dalšími květinami, které plánujete na balkoně či terase zasadit. Nebo raději klasiku v podobě muškátů?

Převislé muškáty se nikdy neomrzí

Domovem pelargonií neboli muškátů je jižní Afrika. I proto jsou obzvláště vhodné na sluncem zalité balkony a předzahrádky, kde může vyniknout záplava drobných kvítků všech barev. Také muškáty jsou nenáročné na údržbu a nevyžadují žádnou náročnou péči, vydrží dokonce několik dní bez zálivky, což ocení zapomnětliví zahradníci i ti, kteří se zahradničením teprve začínají. Těm lze kromě pelargonií doporučit ještě jednu nenáročnou balkónovku – kosmatec. Ten pochází taktéž z jižní Afriky, nepotřebuje často zalévat ani přihnojovat, přesto překrásně kvete od června až do září.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Zobrazit další články