Jižní balkon prospívá bylinkám, petúniím i tradičním muškátům

                   

Balkon nebo terasa přinášejí majitelům nejen oázu klidu a skvělé místo na ranní šálek kávy, ale také možnost vypěstovat si vlastní bylinky na vaření. Jižní balkon je kromě bylinek zaslíbený i mnoha květinám, které doslova milují sluneční paprsky a letní žár, navíc nepotřebují příliš vody. Jasnou volbou jižní strany pro všechny, kteří nechtějí trávit zahradničením dlouhé hodiny, jsou petúnie, převislé surfinie i tradiční muškáty.

Bylinky pro středomořskou kuchyni

Vlastní oregano na domácí pizzu nebo do italské rajčatové polévky? Dobromysl, která je známá pod názvem oregano, si snadno vypěstujete v květníku nebo truhlíku spolu s ostatními bylinkami středomořské kuchyně. Na jižní stranu byste měli vybírat bylinky, které snesou celodenní sluneční paprsky a nepotřebují intenzivní zálivku, jako jsou:

  • levandule,
  • rozmarýn,
  • tymián nebo
  • šalvěj.

V kuchyni ovšem využijete i vavřín, který se při vaření používá pod názvem bobkový list a je to nejen stálezelená rostlina, ale také se v květníku dobře vyjímá.

Petúnie a surfinie pro milovníky mnoha květů

Baví vás sedět v záplavě mnoha barevných květů? Jasnou volbou by měly být petúnie. Pocházejí z oblasti Argentiny a Brazílie, jsou zcela nenáročné na pěstování a z mnoha druhů si vybere každý. Velmi zajímavé jsou převislé varianty petúnií i surfinií, které tvoří pásy květů dlouhé až 1,5 metru. Petúnie lze navíc doplnit převislými lobelkami nebo krásně barevně sladit s dalšími květinami, které plánujete na balkoně či terase zasadit. Nebo raději klasiku v podobě muškátů?

Převislé muškáty se nikdy neomrzí

Domovem pelargonií neboli muškátů je jižní Afrika. I proto jsou obzvláště vhodné na sluncem zalité balkony a předzahrádky, kde může vyniknout záplava drobných kvítků všech barev. Také muškáty jsou nenáročné na údržbu a nevyžadují žádnou náročnou péči, vydrží dokonce několik dní bez zálivky, což ocení zapomnětliví zahradníci i ti, kteří se zahradničením teprve začínají. Těm lze kromě pelargonií doporučit ještě jednu nenáročnou balkónovku – kosmatec. Ten pochází taktéž z jižní Afriky, nepotřebuje často zalévat ani přihnojovat, přesto překrásně kvete od června až do září.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články