Kozlík lékařský je malý zázrak pro zdravý spánek a pevné nervy

                   

Znáte kozlík lékařský? Jak už název napovídá, půjde o rostlinku, která se může pochlubit nejedním skvělým účinkem pro naše zdraví. Naše babičky ho znaly jako účinnou léčivku, která je díky širokým možnostem uplatnění aktuální i dnes. U kozlíku lékařského by nás měl zajímat hlavně jeho kořen, který se sbírá právě nyní, na podzim, a dá se z něj připravit velmi účinná tinktura nebo odvar.

Na nervy není nic lepšího

Na jaké potíže můžete tuto bylinku využít? Tak třeba při nervovém vypětí, nespavosti nebo při migréně, tím ale účinky kozlíku rozhodně nekončí. Kozlík je obecně považován za jednu z nejlepších bylinek k léčbě nervových potíží. Dokáže působit stimulačně i uklidňujícím dojmem. Ve chvílích psychické únavy dokáže nabudit, v jiném případě zase skvěle uklidňuje. Pokud vás tedy trápí podzimní splín, už víte, co budete potřebovat. Kromě tohoto účinku se kozlík používá také jako přírodní prostředek pro tlumení různých druhů křečí, a dokonce podporuje trávení.

Velmi odolná rostlinka

A kozlík nemusíte nutně kupovat, velmi snadno si jej vypěstujete i na vlastním záhonku. Bude se mu dařit na plném slunci a poroste dobře i v polostínu. Jediné, co opravdu nutně potřebuje, je dostatek místa a hlubší půdu, ve které se budou moci rozrůst jeho léčivé kořeny. Dejte si ale pozor, kam jej zaséváte. Velmi snadno se rozšiřuje a ze záměrně vysázené rostlinky se může stát nepříjemný plevel, který budete časem proklínat.

Jak kořen kozlíku využít? Nejlepší je jej ihned po sklizni vysušit nakrájený na menší kousky. Takto jej můžete bez obav skladovat celou zimu. Kozlík lze užívat ve formě kapek nebo bylinného nálevu. Pokud si nechcete léčivku sami pěstovat, můžete zakoupit v lékárně i tobolky s extraktem z kozlíku, které jsou většinou obohaceny i o další důležité látky, například vitamín C. S kozlíkem zacházejte opatrně, užívejte jej jen občas a v malých dávkách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články