Pro optimální výživu pro své muškáty alias pelargonie nemusíte do květinářství. Naopak, stačí vám zaběhnout do lékárny.
Pokud vaše muškáty vykazují známky strádání (nejčastěji jde o vadnoucí listy nebo zakrnělý růst), je čas jednat. Začněte tím, že odstraníte všechny postižené listy a zastřihnete stonky tak, abyste na každém z nich nechali alespoň dva listové pupeny.
Hnojení pro růst
Jakmile se muškáty začnou znovu zelenat čerstvými listy, je nezbytné jim dodat živiny, které ke své prosperitě nezbytně potřebují. Pro jejich úspěšný růst je v tomto okamžiku nezbytný především dusík, proto je nutné použít hnojivo, které na něj bude bohaté. Do hry tak vstupuje kyselina jantarová, která podporuje růst rostlin a posiluje je proti stresovým vlivům prostředí, jak informuje web Podlahářství-Polička (pořídíte ji v dobře zásobených internetových lékárnách, v těch kamenných jsem moc štěstí neměla).
Vytvoření dokonalého hnojiva
K vytvoření výživného hnojiva pro muškáty budete potřebovat kyselinu jantarovou a tekutý dusík. Roztok připravíte rozpuštěním čajové lžičky 10% dusíkové kapaliny v litru vody. Tento roztok bohatý na dusík aplikujte do půdy tak, aby každý květináč dostal přibližně 100 ml směsi.
Využití síly kyseliny jantarové
Kromě hnojení dusíkem lze k posílení růstu a vitality muškátů využít i samotnou kyselinu jantarovou, jak radí web VašeLepšíÚčetnictví. Roztok připravíte rozdrcením dvou tablet kyseliny jantarové a jejich rozpuštěním v litru vody. Poté ho jednoduše aplikujte přímo na listy pomocí rozprašovače (a to ze všech stran).
Posílení pomocí aktivního uhlí
A vyzkoušet můžete i aktivní uhlí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radili. Tato univerzální sloučenina, která se běžně používá k léčbě otravy jídlem, může totiž posloužit také jako účinný doplněk výživy rostlin. Muškátům dodá nezbytné živiny a zároveň je chrání před infekcemi. A jako bonus nestojí skoro nic.