Pokojovky porostou jedna báseň, stačí použít aktivní uhlí

Aktivní uhlí lze přidat do substrátu, ve kterém pěstujete pokojovky. Pomůže udržovat čisté a zdravé prostředí bez rizika růstu hub.

i Zdroj fotografie: BarbariSka88 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Svět pokojových rostlin je neustále se vyvíjející tapiserie, bohatá na rozmanitost a plná nesčetných pěstitelských tajemství. Slyšeli jste například už o použití aktivního uhlí ? Pro pokojové rostliny má řadu výhod – sáhnout po něm se tedy rozhodně vyplatí.

Domácí hnojivo s aktivním uhlím

Zajímavé je, že aktivní uhlí, které se běžně používá k léčbě otravy jídlem, lze podle této techniky také skvěle použít jako doplněk výživy rostlin. „Rozpuštěním jedné jediné tablety aktivního uhlí v šálku vody a použitím tohoto roztoku k zalévání rostlin lze doplnit základní živiny, které mohou v půdě chybět,“ radí zahradnice Zdeňka P. z Rýmařova a přidává i další rady.

Toto přírodní hnojivo je nejlepší používat pravidelně, a to zejména před obdobím kvetení, které u většiny rostlin obvykle nastává jednou nebo dvakrát ročně (obvykle v prosinci až lednu a pak někdy na začátku podzimu).“

Dezinfekce kořenů a výhonů

To však není podle webu Pěstujme to jediné, co aktivní uhlí zvládne – hodí se i pro ošetření různých poškození. Účinně totiž zastoupí komerční dezinfekční prostředky a zabrání tak infekcím. Stačí ho jemně nanést na místo řezu nebo třeba poškození kořenů. Jako hnojivo pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují třeba řepnou zálivku nebo dřevěný popel.

Aktivní uhlí je bohužel méně známý pomocník: Odstraňuje plíseň, poradí si se zápachem i s poškozeným nábytkem

Rychlejší zakořenění ve vodě

Aktivní uhlí může také urychlit proces zakořeňování řízků ve vodě. Přidáním jedné nebo dvou tablet do vody, jejich rozpuštěním a následným promícháním, vznikne obohacené prostředí, které mladé rostliny přímo stimuluje k rychlejší tvorbě kořenů. To jsem sama vyzkoušela a mohu to potvrdit – zakořenil mi tak rododendron (a to se obvykle tyhle půvabné dřeviny k vyhánění kořenů kdekoli příliš nemají).

Aktivní uhlí je známé svým schopností absorbovat toxiny, což vám může s péčí o vaše rostliny skvěle pomoci. iZdroj fotografie: Freepik
Aktivní uhlí je známé svým schopností absorbovat toxiny, což vám může s péčí o vaše rostliny skvěle pomoci

Boj proti houbám a plísním

Vašim pokojovým rostlinám však může nepříjemně „zavařit“ i plíseň v květináči. Web DesateroTváříOsobnosti v takovém případě radí odstraněním vrchní vrstvy zeminy a posypání té zbylé práškovým aktivním uhlím. Pak už stačí jen dosypat čerstvý substrát a máte hotovo – plísně se u vás už neukáží.

5 tipů pro zelenější pokojovky – hodí se skoro pro všechny

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro péči o pokojovky v zimě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články