Aktivní uhlí je bohužel méně známý pomocník: Odstraňuje plíseň, poradí si se zápachem i s poškozeným nábytkem

Aktivní uhlí je nezbytnou součástí snad každé lékárničky v domácnosti. Ovšem rozhodně nemusí sloužit jen při péči o zdraví.

i Zdroj fotografie: Freepik / ProjectManhattan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aktivní uhlí se využívá především při řešení mnoha zdravotních problémů. To ovšem neznamená, že nemá v domácnosti i jiné využití. Naopak – má a je velmi pestré. Dokáže vám pomoci například při péči o pokojové rostliny. A pokud víte, co k němu přidat, může vám pomoci i úklidem nebo třeba s péčí o nábytek.

Aktivní uhlí na plíseň v květináči

Během chladných zimních měsíců trápí pokojové rostliny často jeden závažný problém – povlak bílé plísně na horní vrstvě zeminy v květináči. Faktorů, které to mohou způsobovat, je hodně. Obvykle jde o kombinaci nižších teplot a nadměrné zálivky. Právě tyto faktory totiž způsobují, že se v substrátu rozmnoží jindy neškodné mikroorganismy. A pokud nic neuděláte, začnou poškozovat rostliny, které v květináči pěstujete. A to takovým způsobem, že je mohou i zahubit.

A právě tady vám může pomoci aktivní uhlí. Pro jeho správné použití postačí jen málo – vložte ho do hmoždíře nebo třeba do mixéru. Je důležité, aby bylo rozdrcené opravdu najemno. Pak už jen stačí, když z květináče horní vrstvu zeminy jednoduše odstraníte. A to tak, že lžičkou nebo malou lopatkou odeberete jeden až dva centimetry do hloubky. Následně na toto místo nasypte aktivní uhlí a teprve poté doplňte zeminu. Uvidíte, že se už plíseň nikdy neobjeví.

5 způsobů využití aktivního uhlí v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Aktivní uhlí odstraní poškození nábytku

Pokud se na všem nábytku objeví nějaké nevzhledné škrábance, nemusíte kupovat drahý lesk na dřevo nebo jiný opravný prostředek. Bohatě postačí, pokud po škrábanci přejedete tabletou aktivního uhlí. Poté už po poškozeném místě stačí jen přejet suchým hadříkem a škrábance zmizí jako zázrakem.

Jak odstranit plíseň z domácnosti

Jestliže se v domácnosti potýkáte s plísní, může vám i v tomto případě aktivní uhlí skvěle pomoci. Dokáže totiž pohlcovat všechnu přebytečnou vlhkost, která k jejímu růstu přispívá. Stačí, když tablety s živočišným uhlím položíte tam, kde se vlhkost koncentruje (například do rohů v koupelně). Všechnu přebytečnou vlhkost pohltí a plíseň poroste mnohem pomaleji. A pokud proti ní začnete bojovat i jinými prostředky, nakonec zmizí úplně.

5 způsobů využití aktivního uhlí v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Aktivní uhlí si poradí se zápachem

Tento nenápadný prostředek vám pomůže i ve chvíli, kdy vás v domácnosti obtěžuje nepříjemný zápach například v lednici. Kromě vlhkosti totiž dokáže aktivní uhlí pohltit i ten. Opět ho stačí nasypat například do misky a vložit na místa, která potřebujete osvěžit.

Jak vybělit sanitární keramiku

A v neposlední řadě vám může pomoci i nepříjemným zažloutnutím vany nebo umyvadla. Pro takové použití je opět třeba aktivní uhlí rozdrtit a následně smíchat s vodou. Z obou komponentů by měla vzniknout pasta. Tu naneste na sanitární keramiku a nechte 10 minut působit. Poté ji umyjte jak obvykle . Uvidíte, že bude o několik odstínů bělejší, a navíc pěkně lesklá.

Jak aktivní uhlí v domácnosti používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články