Pokojové rostliny po ní prahnou: Řepová zálivka jim dodá obří dávku zdraví

Červená řepa má pověst superpotraviny v lidské výživě – ale stejně dobře může pomoci i vašim pokojovým rostlinám.

i Zdroj fotografie: Carleonne / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tato nenápadná zelenina plná důležitých živin může podle webu Belnovosti změnit pravidla hry a zlepšit zdraví a vitalitu vašich pokojových rostlin. Seznamte se s výhodami používání zálivky z červené řepy pro výživu vašich pokojových rostlin, s jejím bohatým profilem živin a s nejlepšími postupy pro její použití.

Výživný zlatý důl – červená řepa

Řepa v sobě podle magazínu RBC skrývá bohatství základních živin, které mohou s vašimi pokojovými rostlinami dělat zázraky. Při jejím vaření se totiž do vody uvolňuje celá kaskáda mikroprvků, které vytvářejí elixír bohatý na živiny. Zálivka z řepy, která se z tohoto elixíru vyrábí, je plná důležitých minerálů, včetně draslíku, vápníku, hořčíku, fluoru, fosforu a manganu, které jsou klíčové pro růst rostlin a jejich celkovou vitalitu.

Není divu, že zahradničtí veteráni rychle zjistili, že tato metoda velmi prospívá pokojovým rostlinám – podporuje u nich vznik nových poupat a květů u různých pokojových rostlin, od muškátů a sukulentů až po aloe vera. Také celkově podporuje jejich zdravotní stav a rychlý růst. A hodit se vám může i dřevěný popel nebo třeba nepoužité slupky od okurek – o obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Příprava dokonalé zálivky z červené řepy

Základem zálivky z červené řepy je čerstvá řepa – nejlépe z vlastní zahrádky,“ napsal nám k tématu do redakce pan Petr M. Z Neratovic. „Vybírejte řepu bez plísní a hniloby, což zajistí nejvyšší kvalitu pro vaše pokojové rostliny. Pro vytvoření elixíru bohatého na živiny řepu uvařte do měkka. Použijte dostatečné množství vody, aby byla řepa zcela ponořená, a vařte ji, dokud nebude měkká a snadno propíchnutelná vidličkou.

10 odolných pokojovek, které si poradí i s obtížnými podmínkami severních parapetů. Vypadají krásně po celý rok

Po uvaření tekutinu sceďte z řepy – myslete na to, že zálivka z řepy musí být čistá a bez příměsí, jako je kamenná sůl nebo jiné přísady. Dbejte na to, aby nikdy nebyla ničím kontaminovaná a měla nejvyšší kvalitu. Ideální poměr pro ředění je 1:1, což znamená, že smícháte stejné díly koncentrované řepné zálivky a vody. Tím zajistíte, že poskytne vašim rostlinám vyváženou a účinnou dávku živin, aniž by je přesytila.“

Hromada sklizené řepy iZdroj fotografie: Piqsels
Aby se vašim pokojovým rostlinám vždy skvěle dařilo, musíte je správně vyživit – pomoci vám může voda z červené řepy

Načasování je důležité

Jak zálivku z červené řepy používat? Je to opravdu jednoduché – u zdravých rostlin ji aplikujte jednou za měsíc a u těch, které trpí nějakými neduhy nebo je chcete dovést ke květu, zvyšte frekvenci na 1 za 14 dní. Uvidíte, se se vám za tuto skvělou péči vaše pokojové rostliny perfektně odvděčí.

Jaká přírodní hnojiva používáte při péči o pokojové rostliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články