10 odolných pokojovek, které si poradí i s obtížnými podmínkami severních parapetů. Vypadají krásně po celý rok

                   

Byt orientovaný na sever je doslova noční můrou každého milovníka zeleně. Ale nemusí tomu tak být vždy. Stačí vsadit na druhy, kterým špatné světelné podmínky žádné vrásky nenadělají. Naopak. I s nedostatkem slunečního světla dokážou perfektně růst a leckdy i kvést. Seznamte se s těmi nejodolnějšími kousky, vhodnými do každého bytu.

Filodendron „Red Emerald“ dokáže zazářit

Pokud máte rádi barvy, pak vsaďte na filodendron „Red Emerald“ (Philodendron erubescens). Pro jejich pěstování jsou nejlepší místnosti orientované na východ nebo na západ, ale snesou i čistokrevný sever. Ovšem počítejte s tím, že jejich výhonky a listy nebudou tak intenzivně zabarvené. Ke své spokojenosti potřebují také vysokou vlhkost vzduchu, teplotu mezi 18 a 25 °C a pravidelnou péči.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na mysli máme především zalévání a hnojení. Filodendron „Red Emerald“ hnojíme podobně jako jeho příbuzné každých 7–10 dní, a to nejlépe tekutým hnojivem rozpuštěným ve vodě určené na zálivku. Sázíme především na minerální hnojiva určená pro rostliny se zelenými listy, která je ovšem vhodné čas od času prostřídat s přírodními organickými hnojivy, jako je např. kompost nebo vermikompost.

Africká fialka pokvete jen na slunci

Do stínu se také často doporučuje africká fialka (Saintpaulia ionantha), ovšem má to jeden háček – ve stínu pokvete jen minimálně, mnohem více jí v tomto ohledu svědčí polostín. Nejlépe se jí proto daří na parapetu severního, západního nebo východního okna. Ovšem pozor – v létě může intenzivní sluneční záření listy afrických fialek dokonce spálit. Tomu lze předejít použitím zastínění.

Pořiďte si potos alias scindapsus

Zajímavě zbarvený potos (Scindapsus pictus) si se stínem také rozumí. Na jaře a v létě potřebuje opravdu vydatnou zálivku a rovněž se u něj doporučuje časté rosení. V zimě se naopak tato rostlina zalévá mírně, protože je náchylná k přemokření. Během vegetační sezóny ho pak každých 14 dní hnojte univerzálními hnojivy. Také je vhodné ho každý rok přesadit do většího květináče s čerstvou propustnou zeminou.

Brambořík perský stín snese

Pokud chcete kvetoucí stínomilnou krásku, pak si pořiďte brambořík perský (Cyclamen persicum). Nejlépe se mu bude dařit v chladné místnosti, a to pokud možno mimo dosah slunce. Opravdu miluje vlhkou půdu a nemá rád přeschnutí, ale zároveň nesnáší stojatou vodu a přemokření. Půl hodiny po zalití proto přebytečnou vodu z misky slijte. Při správné péči může tato rostlina prosperovat po dobu více než 20 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyšlechtěné okrasné odrůdy, které jsou dostupné v obchodech, také o něco lépe snášejí obydlí s vyšší teplotou, ovšem stále platí, že optimální teplota pro vývoj a kvetení se pohybuje mezi 12 až 15 ºC. Poměrně dobře však prosperují i při pokojové teplotě 18 až 20 ºC. I tehdy vás potěší kvetením, ale počítejte s tím, že květy nevydrží tak dlouho. Teploty nad 20 °C vedou u bramboříku ke žloutnutí listů a jeho postupnému odumírání.

Kulkas vypadá nádherně jako solitéra

Kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) v přírodě roste ve skalnatých horských oblastech na území východní Afriky. Poměrně dobře tedy snáší stín i dlouhé sucho. Je proto překvapivě nenáročný a „odpouští“ opravdu velké množství pěstitelských chyb. Potřebuje místo s rozptýleným osvětlením, protože přímé slunce mu může způsobit ošklivé popáleniny na listech. Nevadí mu ani pobyt v místnostech s ústředním topením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Téměř netrpí suchým vzduchem a jeho listy nezasychají. To však neznamená, že mu doma nic nechybí. Pokud chcete kulkas podpořit v růstu, můžete ho během teplého léta vynést na balkon nebo na zahradu. Listy je také vhodné občas otřít vlhkou houbičkou, abyste z nich odstranili rychle se usazující prach. Na podzim a v zimě pak této pokojovce snižte zálivku a pěstujte ji v chladu v místnosti s teplotou okolo 16 °C.

Lopatkovec snese i zanedbávání

Půvabně kvetoucí lopatkovec (Spathiphyllum) také poroste i na severním okně. Pro svou spokojenost potřebuje jen hnojení každých 10–14 dní (během vegetační sezóny) a pečlivou zálivku. Kvete jednou nebo dvakrát ročně v závislosti na péči. Potřebuje rozptýlené světlo bez přímého slunečního záření a teplotu v rozmezí 22 až 23 °C, ovšem nikdy ne nižší než 18 °C. Jeho substrát nesmí nikdy zcela vyschnout.

Zelenec „Green Orange“

Když se řekne zelenec (Chlorophytum), vybavíme si nejspíš rostliny se zelenými nebo nanejvýš zelenobílými listy. Pokud však vsadíte na variantu „Green Orange“, pak vás tato rostlina potěší dlouhými oranžovými řapíky a tmavě zelenými plochami listů. Zelenec pochází z Jižní Afriky a jeho listy mohou dorůst až do délky 40 cm. Potřebuje jen mírnou zálivku a trochu rozptýleného světla. A vaše bydlení se díky němu stane zdravějším.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je totiž velmi účinný při neutralizaci látek škodlivých pro lidský organismus. Jde například o benzen, fenol, formaldehyd apod., jež se uvolňují z nejrůznějších stavebních materiálů a z nábytku z dřevotřísky. Dokonale také neutralizuje tabákový kouř a v noci aktivně vstřebává oxid uhličitý, takže vám pomůže lépe spát. Kromě výše uvedeného se zelenec pyšní také výraznými antimikrobiálními a antibakteriálními vlastnostmi.

Kořenokvětku pěstovaly už naše babičky

Kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior) bývá přezdívána také jako domácí štěstí nebo ševcovská palma. Optimální teplota pro její pěstování se pohybuje okolo 18 až 20 °C. Vyžaduje vydatné zalévání, ale nemá ráda přemokření. Pozitivní vliv na její vývoj má i vlhký vzduch, a tedy pravidelné rosení. Pro hnojení se doporučují komplexní hnojiva, aplikovaná během celé vegetační sezóny dvakrát měsíčně.

Maranta vás potěší barvami

Marantu (Arrowroot leuconeura fascinator tricolor) poznáte podle nádherných červených žilek na listech. Na severu jí to svědčí, v létě totiž nesnáší horko nad 28 °C. V noci pak dbejte na to, aby teplota neklesla pod 14 °C. Ujistěte se i o tom, že listy v žádném případě nepřijdou do kontaktu se studeným okenním sklem. V létě ji zalévejte hojně, ale až ve chvíli, kdy vrchní vrstva zeminy dobře vyschne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tchynin jazyk ve stínu prosperuje

Tchynin jazyk (Sansevieria) má pověst téměř nezničitelné rostliny. A opravdu tomu tak je. Potřebuje jen minimum světla a teplotu v létě kolem 20 °C (v zimě preferuje rozmezí spíše okolo 15 až 18 °C). Velmi důležité je také správné zavlažování. Během vegetačního období je nutné tchynin jazyk zalévat poměrně pravidelně, v zimě ho zavlažujte mnohem střídměji. Neuškodí mu ani občasné rosení.

A které rostliny pěstujete na severním parapetu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články